Warszawa: prace nad projektami ustaw o in vitro rozpoczęte

Nadzwyczajna sejmowa podkomisja rozpoczęła prace nad dwoma lewicowymi projektami ustaw, które regulują kwestie związane z metodą in vitro.

Zakładają one m.in. dopuszczenie tworzenia wielu ludzkich zarodków i zamrażania ich oraz finansowanie zapłodnienia pozaustrojowego ze środków NFZ.

Pierwszy z projektów został złożony w Sejmie przez posła Marka Balickiego (niezrzeszony); podpisało się pod nim kilkudziesięciu posłów: Lewicy, SdPl, Demokratycznego Koła Poselskiego, Kazimierz Kutz (PO) oraz posłowie niezrzeszeni. Balicki zaznacza, że projekt jest inicjatywą społeczno-ekspercką i tylko formalnie został złożony jako poselski.

Ustawa dopuszcza tworzenie wielu zarodków i zamrażanie ich. Przewiduje licencjonowanie lecznic, w których wykonywane są zapłodnienia in vitro, a także dostosowanie polskiego prawa w dziedzinie genetyki do wymogów UE. Zakłada także utworzenie centralnego rejestru dawców i biorców komórek rozrodczych. W projekcie zakazuje się handlu komórkami i odpłatnego pośredniczenia w macierzyństwie zastępczym (tzw. surogatki).

Z kolei ustawa przewidująca finansowanie in vitro ze środków NFZ została złożona w Sejmie we wrześniu 2008 r. przez ówczesną posłankę Lewicy Joannę Senyszyn (teraz europosłanka). Projekt przewiduje, że Fundusz będzie finansował zapłodnienia in vitro do trzeciej próby. Miałby także zwracać koszty wstępnego leczenia farmakologicznego. Koszt jednej próby wynosi od 6 do 12 tys. zł.

Elżbieta Streker-Dembińska (Lewica) podkreślała podczas konferencji w Sejmie, że z wyliczeń SLD z 2008 roku wynika, że jedna procedura in vitro to około 9 tys. zł.

Streker-Dembińska zaznaczyła też, że do tej pory żaden inny projekt zapowiadany przez konkurencyjne kluby nie trafił do Sejmu. – Pracujemy więc nad projektem Lewicy i czujemy się odpowiedzialni za dalsze prace nad nim – podkreśliła.

Bartosz Arłukowicz (Lewica) mówił, że drugi z projektów jest ustawą społeczno - ekspercką, napisaną przy udziale profesjonalistów zajmujących się metodą in vitro od lat. Zapewnił, że ustawa ma szanować wszystkie aspekty medyczne, prawne i etyczne.

W pracach zespołu, który przygotował ustawę Balickiego, brali udział m.in. niektórzy członkowie zespołu ds. Konwencji Bioetycznej, który działał przy kancelarii premiera pod kierunkiem Jarosława Gowina (PO): genetycy prof. Ewa Bartnik i prof. Jacek Zaremba, etycy prof. Jacek Hołówka i prof. Zbigniew Szawarski oraz prawniczka prof. Eleonora Zielińska.

W związku z tym, że wypracowane przez nich założenia nie zostały uwzględnione w projekcie Gowina (ten projekt dotąd nie został skierowany do prac w komisji), podjęto inicjatywę stworzenia obywatelskiego projektu.

Projekt ustawy umożliwiającej refundację zapłodnień in vitro z publicznych pieniędzy – autorstwa Platformy Obywatelskiej – może zostać jesienią złożony w Sejmie. Obecnie trwają dyskusje nad jego ostatecznym kształtem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH