1 czerwca to ostatni dzień, w którym rzecznik praw obywatelskich lub prokurator generalny mogli odwołać się od tego prawomocnego rozstrzygnięcia. Marta Kukowska z biura Rzecznika potwierdziła PAP, że Janusz Kochanowski zdecydował się złożyć tę kasację.

Przypomnijmy: 1 grudnia 2008 r. stołeczny Sąd Okręgowy utrzymał w mocy postanowienie prokuratury, która umorzyła śledztwo przeciwko kardiochirurgowi w części dotyczącej zgonów trzech pacjentów.

W poniedziałek, 1 czerwca Marta Kukowska z biura Rzecznika potwierdziła PAP, że Janusz Kochanowski zdecydował się złożyć tę kasację. Na razie nie są znane jej szczegóły. Wiadomo, że o kasację zabiegał mec. Rafał Rogalski, reprezentujący w sądzie rodziny pacjentów dr. G., którzy zmarli po operacjach. Adwokat twierdził, że wynikało to z błędów lub zaniechań lekarza, sąd jednak obalił jednak jego twierdzenia.

Już wtedy mec. Rogalski zapowiadał, że w tej sytuacji będą pozwy cywilne przeciw lekarzowi z zarzutem błędu w sztuce. Twierdził, że prokuratura nie zbadała sprawy wszechstronnie, a opinia biegłego prof. Zbigniewa Religi wskazywała na błąd w sztuce.

W rzeczywistości były trzy opinie Religi:
• pierwsza bez takiego zarzutu,
• druga uzupełniająca, która nie wykluczała, że doszło do błędu
• i trzecia, ze stwierdzeniem, że doszło do błędu. Ma ona jednak status „opinii prywatnej”, bo została sporządzona przez Religę po zamknięciu śledztwa i wtedy złożona do akt przez Rogalskiego.

Zarazem Rogalski zapowiedział, że zamierza skierować skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, z zarzutem naruszenia przez Polskę prawa jego klientów do rzetelnego procesu (nie wyjaśnił, na czym miałoby polegać jego naruszenie), a także powtórzył, że będą cywilne pozwy przeciw dr. G. o błąd w sztuce.

Zarzut zabójstwa pacjenta i sprowadzenia bezpośredniego zagrożenia dla życia dwóch innych prokuratura przedstawiła dr. G. w lutym 2007 r., po jego zatrzymaniu przez CBA. „Już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie” – mówił po aresztowaniu lekarza ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej z szefem CBA Mariuszem Kamińskim. Kardiochirurg prawomocnie wygrał proces z Ziobrą w sprawie tej wypowiedzi.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH