Warszawa: OIL ws. skargi na działanie CBA w trakcie zatrzymania dr G.

Po pojawieniu się w mediach informacji dotyczących sposobu działania CBA w związku ze sprawą doktora G., Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie poinformowała, że jeszcze w maju 2007 r. złożyła do Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez CBA w związku z działaniami na terenie Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Jak przypomina Izba, w doniesieniu tym podniesiono fakt pobrania przez funkcjonariuszy CBA około 6 tys. historii chorób pacjentów tej lecznicy bez uprzedniego sporządzenia ich wykazu i kopii, jak i określenia celu udostępnienia, co mogło narazić chorych na sytuację zagrożenia zdrowia i życia i stanowiło naruszenie praw pacjenta i obowiązujących przepisów. Sprawa została umorzona przez Prokuraturę.

Po złożeniu zażalenia przez OIL w Warszawie, Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa, z przewodniczącym sędzią Igorem Tuleya, na posiedzeniu w dniu 25 października 2007 r. uchylił zaskarżone postanowienie o umorzeniu postępowania.

Już wtedy sędzia Tuleya w uzasadnieniu stawiał pytania dotyczące legalności postępowania CBA, wskazywał na przekroczenie przepisów prawa i potwierdził zasadność zarzutów stawianych CBA i prokuraturze przez ówczesnego przewodniczącego OIL w Warszawie. Pomimo tych oczywistych naruszeń prawa, prokurator Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga wydał w lutym 2008 r. postanowienie o umorzeniu postępowania.

W czerwcu 2007 r. OIL w Warszawie złożyła kolejne doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy CBA polegające na zatrzymaniu lekarza specjalisty ortopedy, który w czasie zatrzymania pełnił, jako jedyny specjalista w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, "ostry" dyżur medyczny na oddziale urazowo-ortopedycznym.

Pacjenci pozostawieni zostali bez opieki lekarskiej, co mogło spowodować zagrożenie zdrowia i życia chorych przebywających na tym oddziale lub też zgłaszających się do szpitalnego oddziału ratunkowego. Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga w lipcu 2007 r. pojęła decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH