Warszawa: CBA sprawdzi, czy była korupcja w Centrum Onkologii Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie

Wśród nieprawidłowości wykrytych przez Ministerstwo Zdrowia w stołecznym Centrum Onkologii Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie pojawiły się podejrzenia o korupcję. Resort poinformował o tym Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Jak mówił na piątkowej (28 października) konferencji wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk, to co go, jako lekarza, najbardziej zbulwersowało wśród nieprawidłowości wykrytych w Centrum Onkologii Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, to były podejrzenia korupcyji wśród lekarzy.

- Pacjent, który jest bardzo ciążko chory, pacjent nowotworowy, za możliwość szybszego leczenia jest skłonny do wielu rzeczy - mówił Andrzej Włodarczyk, potępiając możliwość wykorzystania tej sytuacji.

Podkreślał, że podejrzenia korupcyjne trzeba w pierwszej kolejności zweryfikować. W tej sprawie wiceminister zwrócił się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. - Jako wiceminister zdrowia po uzyskaniu informacji o takich podejrzeniach skierowałem sprawę do odpowiednich organów - stwierdził.

Włodarczyk mówił też, że Ministerstwo Zdrowia, jako organ założycielski, było przez stołeczne Centrum Onkologii oszukiwane, co do wysokości zadłużenia.

Jeżeli chodzi o inne zarzuty resortu w stosunku do funcjonowania lecznicy, wiceminister stwierdził, że można ogólnie mówić o niegospodarności, złym zarządzaniu, przeroście zatrudnienia (zwłaszcza w sferze niemedycznej), nepotyźmie oraz braku współpracy poszczególnych kliniik i oddziałów.

- Każda z jednostak organizacyjnych Centrum była udzielnym księstwem. Brakowało koordynacji działań, w wyniku czego brakowało holistycznej, komleksowej opieki nad pacjentem. Doprowadzone to było do takiego stopnia, że przykładowo pacjent, który wymagał radioterapii zamiast otrzymać ją w Instytucie był wysyłany do innego ośrodka - tłumaczył Włodarczyk.

O złym zarządzaniu w Centrum może świadczyć także fakt, że, jak informował wiceminister, 40 proc. łóżek w lecznicy było nieobłożonych, a zadłużenie placówki urosło do około 370 mln zł. Jednocześnie szpital miał kłopot ze zrealizowaniem kontraktu z NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH