W Warszawie są apelacyjny oddalił apelację pozwanego Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie od wyroku, zasądzającego łącznie 300 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz Sławomira W. za zakażenie szpitalne.

Sławomir W. został ranny w wypadku samochodowym w 1999 roku, trafił do warszawskiego Szpitala Bródnowskiego, gdzie został zakażony szczepem szpitalnym gronkowca złocistego - bakterią oporną na leczenie. Sepsa sprawiła, że  nie było możliwe leczenie operacyjne poszkodowanego i przewlekłe zakażenie doprowadziło do wyniszczenia jego organizmu.

Sąd uznał, że mimo iż poszkodowany otrzymał wcześniej zadośćuczynienie za szkody doznane na skutek wypadku komunikacyjnego, następstwa niewłaściwego leczenia upoważniają go do odrębnego odszkodowania.

Jak podkreślił sąd, kwota 300 tys. zł w obecnych czasach nie może być uznana za wygórowaną. Nie budzi też wątpliwości, że nawet jeśli nie ma pewności, w jakiej placówce doszło do zakażenia, to wystarczające jest wskazanie najbardziej prawdopodobnego miejsca.

Zadośćuczynienie w dużej części (101 244 zł),  ma pokryć z własnych środków szpital. W tym przypadku zakład ubezpieczeń, zgodnie z umową, odpowiada  jedynie do kwoty 198 756 zł.

Do zasądzonych kwot należy dodać jeszcze ponad 65 000 zł z tytułu odsetek ustawowych naliczonych za czas trwania procesu oraz zasądzone od przegranego koszty procesu.

- Postępowanie sądowe trwało niemal 6 lat i nie jest to rzadkość, jeśli chodzi o tzw. błędy medyczne. Odsetki, jakie szpital będzie musiał zapłacić w tej sprawie pokazują, że zakłady lecznicze powinny dążyć do jak najszybszego zakończenia wytaczanych przeciwko nim spraw, najlepiej w drodze ugód z poszkodowanymi pacjentami - skomentowała wyrok sądu radca prawny Jolanta Budzowska, reprezentująca poszkodowanego pacjenta.

Wyrok miał charakter częściowy. Teraz sąd zajmie się ustaleniem renty dla poszkodowanego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH