WSA: prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego równe dla wszystkich

Różnicowanie opiekunów ze względu na to, czy zwolnili się z pracy, czy w ogóle jej nie podejmowali z powodu zajmowania się niepełnosprawnym krewnym, narusza zasadę równego traktowania - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w nieprawomocnym orzeczeniu z 26 września 2013 r.

Argumentację sądu (sygn. akt. VIII SA/Wa 475/13) w sprawie warunków, które trzeba spełnić, aby otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy przedstawiła Gazeta Prawna.

Dziennik przypomina, że gminy w I półroczu 2013 r. przyznały 1,07 tys. specjalnych zasiłków opiekuńczych, a sprawa, którą się zajmował sąd dotyczyła jednej z najczęstszych przyczyn odmowy udzielenia wsparcia.

Chodzi o brak związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy powstaniem niepełnosprawności u członka rodziny, która wywołuje konieczność objęcia go opieką, a zaprzestaniem zatrudnienia przez osobę składającą wniosek o zasiłek.

Sąd wskazał, że wprawdzie dokonana przez gminę wykładania art. 16a ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych (art. ten reguluje zasady uzyskania specjalnego zasiłku opiekuńczego) jest zgodna z jego brzmieniem, ale nie da się jej pogodzić z zasadą równości (art. 32 konstytucji).

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH