WPZ krytykuje projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty

Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie negatywnie odnosi się do przedstawionego przez Ministerstwo Zdrowia projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie (WPZ) stoi na stanowisku, że konieczna jest zarówno zmiana kształcenia przeddyplomowego  jak i podyplomowego. Weług WPZ polskiemu systemowi ochrony zdrowia grozi całkowita zapaść w perspektywie najbliższych 5-7 lat,  głównie z powodu braku lekarzy rodzinnych.

– Przedstawiona nowelizacja ustawy ma wyraźnie za zadanie przyspieszyć, choć niekoniecznie ułatwić, kształcenie lekarzy specjalistów, a nie lekarzy rodzinnych – mówi dr Bożena Janicka prezes WPZ.

Jej zdaniem jest to dowód na to, że resort zdrowia odchodzi od holistycznego modelu ochrony zdrowia, w praktyce wyrażającego się poprzez oparcie systemu na lekarzach rodzinnych. Za to promowany jest system, w którym pacjentowi udziela się jednostkowych, specjalistycznych  świadczeń zdrowotnych.

– To oznacza, że jedną poradę  lekarza rodzinnego, w czasie której lekarz zaradził problemowi wysypki na skórze, bólu krzyża i przeziębienia trzeba będzie zastąpić 3 poradami lekarzy  specjalistów: dermatologa, ortopedy i pulmonologa – argumentuje Janicka.

Prezes WPZ podkreśla, że w Polsce brakuje, przede wszystkim, lekarzy specjalistów medycyny  rodzinnej, a proponowane zmiany w ustawie o zawodzie lekarza nie zmieniają nic w sposobie kształcenia lekarzy rodzinnych. Zdaniem Janickiej w systemie zabraknie pieniędzy na opłacenie większej liczby wysokospecjalistycznej kadry lekarskiej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH