W uzdrowiskach trudno rozmawiać przez komórkę?

Ministerstwo Zdrowia nie zajmowało się kwestią możliwości lokalizacji stacji bazowych telefonii komórkowej podczas nowelizacji ustawy o uzdrowiskach.

Jednak zaczęły pojawiać się opinie, że wprowadzony w 2005 r. zakaz stawiania takich stacji w strefie A, czyli najbliższej  centrum uzdrowiska, odbija się niekorzystnie na jakości usług telekomunikacyjnych oferowanych kuracjuszom.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, w 44 polskich uzdrowiskach, m.in. w Sopocie, Kołobrzegu, Ustce, Augustowie, Konstancinie-Jeziornie, Krynicy, czy w części Krakowa funkcjonuje zakaz stawiania stacji bazowych telefonii komórkowej. Wynika on z przepisu art. 38 ust. 1 pkt 1 ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach.

Obowiązujący od 2005 r. przepis stanowi, że na obszarze uzdrowiska, w strefie A, zabronione jest lokalizowanie trwałych i tymczasowych obiektów oraz urządzeń, które mogą zakłócać przebywanie tam pacjentów. Chodzi m.in. o stacje bazowe telefonii komórkowej, stacje nadawcze radiowe i telewizyjne, stacje radiolokacyjne i inne emitujące fale elektromagnetyczne.

– Resort zdrowia nie opowiadał się ani za zakazem lokalizacji tych stacji, ani przeciwko, ponieważ nie zajmował się tą sprawą. W trakcie projektowania nowelizacji interesowały nas kwestie dotyczące leczenia. Sprawy dotyczące stacji bazowych telefonii komórkowej nie leżą w naszych kompetencjach – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik resortu zdrowia.

Jak dodaje organizacje skupiające operatorów przysłały w tej sprawie uwagi do resortu, jednak dopiero wówczas kiedy projekt ustawy opuścił ministerstwo.

– Prace nad projektem będą dalej toczyły się w Sejmie, więc w ramach prac parlamentu istnieje jeszcze możliwość zmian – tłumaczy Piotr Olechno.

Ministerstwo Zdrowia oficjalnie sprostowało na swoich stronach informacje w artykule Dziennika Gazety Prawnej podając, że obecne kierownictwo resortu nie jest przeciwne zniesieniu zakazu instalowania stacji bazowych w strefie uzdrowiskowej „A”. Ze względu na specyfikę zagadnienia resort mógłby się jednak wypowiedzieć w tej sprawie dopiero po przeanalizowaniu wniosków i opinii, które wpłynęłyby od podmiotów kompetentnych w dziedzinach informatyki i telekomunikacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH