W ustawie okołobudżetowej o wynagrodzeniu niepełnosprawnych

Podczas drugiego czytania w Sejmie projektu ustawy okołobudżetowej na 2014 r. posłowie wszystkich klubów zgłosili poprawki. Najdalej idąca mówiła o odrzuceniu projektu w całości. W efekcie projektowane przepisy ponownie trafią do sejmowej komisji finansów. Zmiany będą dotyczyć także kwestii związanych z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Założono, że wysokość miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego będzie niezależna od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Kwoty dofinansowania określono na poziomach: 480 zł, 960 zł i 1920 zł w zależności od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Poseł PO Paweł Arndt zgłosił w środę (6 listopada) dwie poprawki do projektu dotyczące kwestii dofinansowania wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Pierwsza z nich zwiększa miesięczne dofinansowanie wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W projekcie zapisano, że będzie ono wynosić 960 zł. Natomiast poprawka zwiększa dopłatę do 1125 zł.

- Druga poprawka spowoduje, że zmiany dotyczące zrównanie dopłat do wynagrodzeń na otwartym i chronionym rynku pracy wejdą w życie z poślizgiem. Proponujemy, aby vacatio legis wynosiło 3 miesiące, ta część ustawy weszłaby w życie 1 kwietnia 2014 r.  - powiedział Arndt.

Kolejne poprawki zgłosił Henryk Kowalczyk z PiS. Jedna z nich dotyczyła dofinansowania wynagrodzeń niepełnosprawnych. Podobną poprawkę zgłosił Wincenty Elsner z Twojego Ruchu. 

Ryszard Zbrzyzny (SLD) mówił natomiast, że projekt daje wątpliwe oszczędności po stronie wydatków oraz mało racjonalne podwyżki podatków. - Nie poprzemy tego projektu ustawy (...). Uważamy, że ten projekt jest szkodliwy społecznie i wątpliwy w sensie ekonomicznym - podkreślił.

Złożył też dwie poprawki dotyczące wykreślenia dwóch punktów, m.in. dotyczącego dopłat do wynagrodzeń niepełnosprawnych. - Nie można zgodzić się na to, aby w sposób rewolucyjny zmniejszyć odpisy na wspomaganie wypłat osób niepełnosprawnych - powiedział.

Jacek Bogucki z Solidarnej Polski złożył najdalej idącą poprawkę, dotyczącą odrzucenia projektu w całości. W efekcie złożenia poprawek do projektu został on skierowany ponownie do sejmowej komisji finansów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH