TVP Info, BE/Rynek Zdrowia | 16-09-2008 11:18

W październiku jedno posiedzenie Sejmu poświęcone ochronie zdrowia

Marszałek Sejmu, Bronisław Komorowski nie sprecyzował dokładnego terminu tego posiedzenia.

Komorowski powiedział, że „nie che mu się wierzyć”, by prezydent Kaczyński mógł zawetować reformę systemu ochrony zdrowia autorstwa PO, bo uważa prezydenta Rzeczypospolitej za zorientowanego w najważniejszych sprawach kraju a reforma systemu jest „jedyną okazją, aby nadrobić to, co zaniedbały kolejne rządy, lewicowe i prawicowe”.

Występujący w TVP Info marszałek Sejmu przyznał jednak, że gdyby doszło do prezydenckiego zawetowania pakietu ustaw, to Lecha Kaczyński „zasłużyłby na jak najgorsze oceny”. Komorowski powiedział także, że rząd liczy, że dla przeprowadzenia reformy wystarczy perswazja i porozumienie. Na wszelki jednak wypadek gabinet Donald Tuska szuka takich rozwiązań, by wprowadzić reformę „bez większych zmian ustrojowych”.

Komorowski podkreślił w reformie służby zdrowia chodzi o to, by „oddać samorządom, na co one są przygotowane, a w wielu przypadkach czekają”. Apelował, by nie należy straszyć opinii publicznej prywatyzacją, by „pokazać szansę w postaci bardziej efektywnego zarządzania”.