W październiku PE zdecyduje o uznawaniu kwalifikacji pielęgniarek

Parlament Europejski będzie wkrótce głosował nad zmianą unijnej dyrektywy dotyczącej uznawania kwalifikacji zawodowych. Proponowana zmiana ma być korzystna dla polskich pielęgniarek, które nabyły swe kwalifikacje przed wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Dotyczy to m.in. pielęgniarek i położnych, które przed 2004 r. ukończyły licea medyczne. Dotychczas nie były one objęte systemem automatycznego uznawania kwalifikacji zawodowych w innych krajach UE na zasadzie praw nabytych. Chcąc podjąć pracę w swoim zawodzie w państwach Unii musiały uzupełniać wykształcenie.

Korzystny dla pielęgniarek projekt zmiany dyrektywy 2005/36/WE przyjęła w styczniu br. komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów Parlamentu Europejskiego. O terminie głosowania w tej sprawie podczas sesji plenarnej w Strasburgu poinformowała w czwartek (3 października) europosłanka Małgorzata Handzlik, która pracuje w tej komisji. Głosowanie odbędzie się 9 października.

- Nowe przepisy, które będą przedmiotem głosowania, uwzględniają zaproponowane przeze mnie poprawki, dzięki którym kwalifikacje zawodowe wszystkich polskich pielęgniarek i położnych, włączając absolwentki liceów medycznych czy studium medycznego, będą uznawane na takich samych zasadach jak wszystkich innych pielęgniarek w UE - wyjaśniła Handzlik. Dodała, że ponad 70 proc. czynnych zawodowo polskich pielęgniarek to właśnie absolwentki liceów medycznych czy studium medycznego.

Unowocześnienie przepisów ma poprawić działanie rynku wewnętrznego, co zostało zapowiedziane w Akcie o jednolitym rynku. Chodzi o ułatwienie obywatelom UE korzystania ze swobody przemieszczania czy podjęcia pracy w dowolnie wybranym państwie. Efektem ma być większa mobilność w UE, dająca większe szanse na znalezienie stażu czy pracy.

- Po latach niełatwych negocjacji, wszystkie polskie pielęgniarki i położne będą mogły w pełni korzystać ze swobody przemieszczania się i podjęcia pracy w dowolnie wybranym państwie Unii. To, co nie udało się w 2005 ., uda się teraz - w październiku 2013 - wskazała europosłanka.

Trudności z uznawaniem kwalifikacji polskich pielęgniarek w UE wynikały z tego, że w świetle regulacji unijnych kwalifikacje pielęgniarki były uzależnione od wyższego, co najmniej licencjackiego wykształcenia. W traktacie akcesyjnym tej kwestii nie uregulowano. Bezskuteczna była też polska skarga do Trybunału Sprawiedliwości.

Obecnie w Polsce obowiązują już inne standardy kształcenia pielęgniarek, w pełni uwzględniające wymogi europejskie. Ponadto, wiele pielęgniarek ukończyło uzupełniające studia podyplomowe, które upoważniają do uznawania ich kwalifikacji przez inne państwa Unii.

Według Handzlik dyrektywa w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych jest również ważna dla ożywiania rynków pracy. Szacuje się, że na jednolitym rynku jest ponad 1,7 mln nieobsadzonych miejsc pracy, a jednocześnie poszczególne kraje borykają się z problemami bezrobocia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH