Zostanie powołana nadzwyczajna sejmowa komisja, która będzie pracowała nad projektem ustawy bioetycznej - poinformował w czwartek PAP Jarosław Gowin (PO), który kierował zespołem ds. bioetyki działającym przy Kancelarii Premiera.

Dodał, że projekt regulujący m.in. kwestię zapłodnień in vitro, w przyszłym tygodniu trafi do konsultacji w klubie PO, a następnie będzie opiniowany przez pozostałe kluby parlamentarne.

- Ustawa wypełnia ogromną lukę w polskim prawodawstwie, jest ona całościowym ujęciem problematyki bioetycznej, zgodnie z Konwencją Bioetyczną Rady Europy. Polska zobowiązała się, że do 2006 r. ureguluje kwestię in vitro, a tak się nie stało, będziemy płacić kary - powiedział Gowin.

Zgodnie z projektem ustawy, zapłodnienia in vitro mają być dostępne tylko dla małżeństw, bo tylko ono – podkreślał poseł Gowin – pozwala na wychowanie dziecka. Dodał, iż ustawa wprowadza bezwzględną ochronę zarodków.

– W naszym przekonaniu zarodek jest osobą. Dlatego wprowadzamy możliwość utworzenia tylko dwóch zarodków, które muszą być implantowane matce.

Zaznaczył przy tym, że gamety użyte do stworzenia zarodka będą mogły pochodzić wyłącznie od małżeństwa, które uczestniczy w procedurze in vitro. Wyklucza to możliwość pobierania nasienia i żeńskich komórek rozrodczych od osób trzecich.
- Wprowadzamy także zakaz selekcji zarodków, handlu zarodkami i gametami. Zapłodnienia in vitro będą mogły być wykonywane tylko w specjalistycznych ośrodkach posiadających odpowiednie licencje - podkreślił Gowin.

Poinformował również, że na mocy ustawy powstanie jednostka monitorująca procedury związane z bioetyką: Polska Rada Bioetyczna. Według posła PO, w ustawie uregulowano także m.in. kwestię tzw. testamentu życia. Daje on pacjentowi prawo do decydowania o ewentualnym zaprzestaniu uporczywego leczenia, gdy nie ma szans na jego pozytywny efekt. Jednak w przypadku, gdy chory został już podłączony do respiratora, testament życia nie będzie obowiązywał. Gowin powiedział także, że w ustawie zakazano prowadzenia badań i eksperymentów na więźniach.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb poinformował, że w resorcie dobiegają końca prace związane z oszacowaniem kosztów refundacji zapłodnień in vitro. Ich wynik ma być przedstawiony jeszcze w grudniu. W oparciu o szacunki resortu zdrowia, rząd ma zdecydować w jakiej części i na jakich zasadach in vitro będzie refundowane ze środków publicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH