Obiecuje Ministerstwo Zdrowia i uważa, że to rozwiązanie ma spowodować wzrost liczby przeszczepów, która w ostatnich dwóch latach znacznie zmalała.

Finansowanie szkolenia ok. 250 koordynatorów pobierania i przeszczepiania, będzie finansowane w ramach Narodowego Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2006-2009 „Polgraft”.

Obecnie koordynatorzy ds. transplantacji pracują już w około 100 szpitalach. Są to osoby z wykształceniem medycznym (w praktyce lekarze bądź pielęgniarki), które organizują, nadzorują, i dokumentują całość pracy związanej z identyfikacją i kwalifikacją dawców narządów. Opiekują się także dawcami i zajmują się dystrybucją narządów przeznaczonych do przeszczepienia. Ponadto koordynatorzy odpowiadają za kształtowanie wizerunku transplantologii, prowadzą kampanie promocyjne i działalność edukacyjną.

Ministerstwo Zdrowia zamierza w najbliższym czasie powołać zespół, który ma opracować zasady wdrożenia systemu monitorującego działania związane z transplantologią. Wdrożenie systemu umożliwi monitorowanie pobranych od dawców komórek, tkanek i narządów w czasie transportu, przechowywania, przetwarzania i dystrybucji, aż do momentu przeszczepienia biorcy. Pozwoli także na ocenę dokonanych przeszczepień. W opinii resortu zdrowia, system umożliwi najwłaściwszy dobór biorcy i dawcy komórek, tkanek i narządów.

W 2005 r. od dawców zmarłych pobrano 556 narządów do przeszczepienia, w roku 2006 - 496, natomiast w roku 2007 - 352. Do końca października b.r. pobrano - 350 narządów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH