W Sejmie mijającej kadencji m.in. ustawa o zdrowiu publicznym i przepisy o in vitro Podczas 99 posiedzeń kończącej się kadencji, izba uchwaliła 723 ustawy. Fot. PTWP

Z informacji na sejmowej stronie internetowej wynika, że do 15 września, czyli podczas 99 posiedzeń kończącej się kadencji, izba uchwaliła 723 ustawy. Wśród nich znajdują się regulacje prawne ważne dla ochrony zdrowia, m.in. regulacje dotyczące metody o in vitro oraz ustawa o zdrowiu publicznym.

Roczny urlop macierzyński
Pod koniec maja 2013 r. Sejm jednogłośnie uchwalił nowelizację Kodeksu pracy wprowadzającą roczny płatny urlop po urodzeniu dziecka.

W myśl nowelizacji rodzicom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu mogą korzystać na równych prawach ojciec i matka. W czerwcu 2013 roku ustawę podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Przepisy dotyczące świadczeń pielęgnacyjnych
W kwietniu 2014 roku Sejm uchwalił ustawę, która była odpowiedzią na protest grupy niepełnosprawnych dzieci - przez ponad dwa tygodnie okupowali oni sejmowe korytarze. W przyjętych przepisach podwyższono świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych - od maja 2014 - do 1000 zł, od 2015 r. - do 1200 zł, a od 2016 r. - do 1300 zł.

Ostatecznie Sejm przychylił się również do senackiej poprawki wprowadzającej od 2017 r. coroczną, proporcjonalną do płacy minimalnej, waloryzację świadczeń pielęgnacyjnych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Prezydent podpisał ustawę pod koniec kwietnia.
Na początku kwietnia Sejm uchwalił też ustawę przywracającą prawo do zasiłków opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych.

Regulacje metody in vitro
Pod koniec czerwca 2015 r. Sejm uchwalił ustawę o leczeniu niepłodności; Senat nie wprowadził do niej poprawek. Daje ona prawo do korzystania z procedury in vitro małżeństwom i osobom we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem. Leczenie niepłodności tą metodą będzie mogło być podejmowane po wyczerpaniu innych metod leczenia, prowadzonych przez co najmniej 12 miesięcy.

Ustawa zezwala na dawstwo zarodków, zabrania zaś ich tworzenia w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie. Zakazuje też niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju - grozić będzie za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

W lipcu ustawę podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Skierował jednocześnie jeden z zapisów ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o zapis dający możliwość pobierania komórek rozrodczych od osób, które nie są w stanie wyrazić na to świadomej zgody. Resort zdrowia, który przygotował ustawę, wyjaśniał, że daje ona taką możliwość ze względów medycznych - w celu zabezpieczenia płodności na przyszłość.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH