Bilans sił w parlamencie jest znany i wszyscy wiedzą, że poselsko-PO-wskie projekty ustaw (o ZOZ-ach, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej) zostaną przegłosowane.

Dziś (21 października) posłowie głosują nad przyjęciem tego pakietu.

Oczywiście, jeśli dojdzie do głosowania. Jako, że w ub. tygodniu klub, podczas II czytania projektu ustawy wprowadzającej reformy, zgłosili wiele poprawek, to posłowie będą także głosować nad projektem ustawy wprowadzającej reformy.

Wynik głosowania jest o tyle ważny, że będzie pokazywał, czy Lewica wesprze koalicję w odrzuceniu prezydenckiego veta, gdyby takowe Lech Kaczyński postanowił złożyć. Wczoraj lider SLD, Grzegorz Napieralski nie chciał się jednoznacznie wypowiedzieć, czy jego partia będzie głosowała za przyjęciem pakietu ustaw. Z wyjaśnień Napieralskiego można było wyciągnąć diametralnie różne wnioski. Jak ostatecznie zachowa się Lewica, okaże się w trakcie głosowania. Wcześniej jednak, bo o 10.00 zbiera się KP Lewicy, by zadecydować o "tak" lub "nie" dla projektów PO. Przypomnijmy, że komisja zdrowia (czyli koalicja) nie zgodziła się na przyjęcie poprawki Lewicy do ustawy wprowadzającej, zgodnie z którą pracownicy mogliby otrzymywać akcje stanowiące 15 proc. kapitału zakładowego spółki.

Sejmowa komisja zdrowia poparła m.in. zmianę zakładającą, że spółki zarządzające zakładami opieki zdrowotnej otrzymają ich nieruchomości tylko w dzierżawę. Poprawkę zgłosiła Lewica, a poparło ją PO. Posłowie tych klubów uważają, że to rozwiązanie uniemożliwi likwidację spółek prowadzących ZOZ-y, w celu sprzedaży ich nieruchomości. Według pierwotnych zapisów, spółki kapitałowe prowadzące ZOZ-y mogły otrzymywać je na własność.

Napieralski powiedział w poniedziałek, że poprawki do pakietu ustaw zdrowotnych przyjęte przez Sejm oraz przebieg prac nad tymi projektami w komisjach sejmowych, stawiają pod znakiem zapytania możliwość przyjęcia tych ustaw przez Lewicę. Dodał, że część zgłoszonych przez Klub Lewicy poprawek do projektów została przyjęta, ale nie te najważniejsze. Z kolei szef Klub Lewicy Wojciech Olejniczak oświadczył, że jego klub „daje zielone światło” projektom ustaw zdrowotnych. Według niego posłowie Lewicy pomogą odrzucić ewentualne weto prezydenta.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH