W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu decydujący wpływ na wybór nowego dyrektora ds. medycznych będą mieli m.in. pracownicy pralni. To efekt literalnego czytania rozporządzenia ministra zdrowia, które określa skład komisji konkursowych do wyłonienia członków zarządu szpitala.

Przepisy stanowią, że jeżeli dyrektor szpitala nie jest lekarzem, a szefowa radomskiej lecznicy jest ekonomistką, to jej zastępca musi być wybrany w konkursie.

W 22-osobowej komisji konkursowej znajdzie się 13 związkowców, reprezentujących każdy z działających związków zawodowych w szpitalu, 6 przedstawicieli sejmiku i po jednym przedstawicielu okręgowych izb - lekarskich oraz pielęgniarek i położnych

Z udziału w takiej komisji zrezygnowała Bożenna Pacholczak, była dyrektor placówki i obecna główna księgowa.

– Zrezygnowałam, bo przy tak licznym składzie komisji konkurs to fikcja. Praktycznie poza związkowcami głos innych nie będzie się liczył. Wystarczy, że związki zawodowe się dogadają i ich kandydat przejdzie - tłumaczy Pacholczak. – Inaczej by wyglądał konkurs, gdyby byli w nim jeden czy dwóch przedstawicieli związków zawodowych.

Jej zdaniem, rozporządzenie ministra zdrowia określające skład komisji konkursowych nie przystaje do realiów, dyrektor zupełnie nie ma wpływu na wybór osoby, z którą będzie przecież ściśle współpracował.

Podobna komisja konkursowa miała już za zadanie wyłonić ordynatora chirurgii. Były dwa odwołania z wnioskami o unieważnienie i dyrektor je uwzględniła. Procedura ma być powtórzona. Jeszcze w tym roku w konkursach mają zostać wybrani także ordynatorzy oddziałów: kardiologicznego, chirurgii dziecięcej, reumatologicznego, pulmonologii i laryngologii…

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH