W Polsce nie ma służb lawinowych, bo...

Prace nad ustawą się ślimaczą. Kto będzie koordynatorem ustawy o bezpieczeństwie w górach i nad wodą? Nie wiadomo.

Co roku w polskich Tatrach schodzą dziesiątki lawin. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) podaje, że w ostatnich latach ginie pod lawinami średnio od dwóch do pięciu osób rocznie. Umierają z braku tlenu, obrażeń odniesionych podczas spadania z lawiną i wychłodzenie.

Mimo starań naukowców i ratowników Polska wciąż nie ma wyspecjalizowanej służby lawinowej. Inne kraje w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, mają służby, które  prognozują i ostrzegają turystów i narciarzy. Tworzą je instytuty naukowe albo ratownicy.

W Polsce takie służby powstałyby, gdyby MSWiA uporało się z kolejną wersją projektu ustawy o bezpieczeństwie w górach i nad wodą. Ciągle nie wiadomo, kto zorganizowałby taką służbę, czy byłby to Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW), czy TOPR i GOPR.

MSWiA już trzy razy zmieniało projekty ustawy, czyniąc odpowiedzialnymi za powstanie służby lawinowej ratowników górskich lub IMiGW.  Projekt jest ciągle w  konsultacjach.

– Bardzo liczmy na tę ustawę  – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Mariusz Zaród – kierownik Grupy Podhalańskiej GOPR. W obecnie obowiązującym prawie jest zapisane, że zagrożenia lawinowe obserwują ratownicy górscy i my to robimy. A czy mają sens zmiany? Nie wiem, czy nie byłoby to mnożenie bytów.

Koszty działania służby wstępnie oszacowano na blisko 2 mln zł w pierwszym roku. W następnych latach ma ona kosztować ponad 1,6 mln zł rocznie.

Zimą w Tatrach obowiązuje pięciostopniowa skala zagrożenia lawinowego. Niebezpiecznie jest już przy jedynce. Przy dwójce mniejsze lawiny mogą schodzić samorzutnie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH