W Polsce mamy blisko 300 czynnych zawodowo felczerów

Projekty nowelizacji ustaw o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadal wywołują emocje. Również jeśli chodzi o tych, którzy za realizację przepisów ustawy odpowiadają.

Chodzi o kwestie przymusowego szczepienia dzieci i dorosłych, które jakoby wprowadza nowelizacja wyżej wymienionych ustaw. Jakoby, ponieważ Główny Inspektor Sanitarny wyjaśniał, że modyfikacje przepisów, które mają na celu nadanie spójności już istniejącym obowiązkom ustawowym, są w nieprawdziwy sposób przedstawiane jako ograniczanie praw obywatelskich m.in. odnośnie wprowadzenia przymusu bezpośredniego dla wykonywania szczepień.

Jeden ze znowelizowanych przepisów mówi o tym, iż "o zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego decyduje lekarz lub felczer, który określa rodzaj zastosowanego środka przymusu bezpośredniego oraz osobiście nadzoruje jego wykonanie przez osoby wykonujące zawody medyczne" - przypomina portal gazeta.pl, zastanawiając się jednocześnie, czy felczer to już zawód medyczny na wymarciu.

Według Centralnego Rejestru Felczerów, który na zlecenie Ministerstwa Zdrowia prowadzi Naczelna Izba Lekarska, w Polsce jest 285 felczerów czynnych zawodowo i 727 nie wykonujących zawodu.

Felczerem jest osoba, która nie ukończyła wyższych studiów medycznych, lecz zdobyła odpowiednie kwalifikacji na poziomie średnim. W Polsce od wielu lat nie kształci się nowych felczerów, jednakże osoby, które w przeszłości wykształciły się w tym zawodzie, mogą go dalej wykonywać.

Zgodnie z przepisami nowelizowanej ustawy z 1950 roku o zawodzie felczera, ma on prawo do m.in. oceny stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania, ustalania rozpoznania choroby, wdrażania leczenia oraz przepisywania na recepcie produktów leczniczych i wyrobów medycznych zgodnie z odrębnymi przepisami, prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej i wykonywania defibrylacji automatycznej. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH