W Lublinie o trudnym orzekaniu dotyczącym zdarzeń medycznych

Luki prawne, brak dostatecznej wiedzy wśród pacjentów, trudności z uzyskaniem na czas opinii biegłych - to niektóre problemy, jakie w piątek (12 października) poruszali członkowie wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych na konferencji w Lublinie.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele kilkunastu komisji z kraju. Komisje te - powołane pod koniec 2011 roku przy urzędach wojewódzkich - ustalają, czy uszczerbek na zdrowiu pacjenta lub jego śmierć miała związek z działaniami niezgodnymi z aktualną wiedzą medyczną. Mogą zajmować się tylko przypadkami, do których doszło po 1 stycznia 2012 r. a kwota odszkodowania może wynieść do 100 tys. zł; w przypadku śmierci pacjenta jego spadkobiercy mogą otrzymać do 300 tys. zł.

Uczestnicy konferencji dyskutowali o problemach i niedostatkach prawnych, jakie napotkali w dotychczasowym działaniu komisji. - Biegli niechętnie wydają opinie, nie mają czasu, są obciążeni pracą, a wynagrodzenie dla nich jest niewielkie. Na opinie długo się czeka - powiedział dziennikarzom szef komisji w Warszawie Jacek Chojnacki.

- Podstawowa trudność polega na tym, że komisja jest związana czteromiesięcznym terminem (na rozpatrzenie - PAP), a jest uzależniona od biegłego i trudno wskazać możliwości, aby ta opinia była wydawana szybciej - powiedziała przewodnicząca komisji w Łodzi Małgorzata Serwach.

Z informacji przedstawicieli komisji wynika, że nowa forma dochodzenia odszkodowań przez pacjentów nie jest jeszcze bardzo popularna. Najwięcej (31) wniosków zgłoszono dotychczas w komisji w Warszawie, a najmniej - trzy - w Białymstoku. Tylko kilka spraw zakończyło się wydaniem orzeczenia, co było postawą do dochodzenia roszczenia.

Wiele wniosków - zwłaszcza składanych na początku działania komisji - było odrzucanych, bo nie dotyczyły spraw związanych z kompetencjami komisji. Jak mówili ich przedstawiciele, były to często różne "żale" na działanie placówek ochrony zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH