Uzyskanie zasiłku niezależne od liczby niepełnosprawnych dzieci w rodzinie

Kryterium dochodowe uprawniające do zasiłku na dzieci dla rodziców wychowujących niepełnosprawne dzieci bez względu na ich liczbę jest zgodne z konstytucją.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", 19 kwietnia br. Trybunał Konstytucyjny orzekł o zgodności z konstytucją art. 5 ust. 2 ustawy z 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z nim prawo do świadczeń rodzinnych dla rodzin, w których wychowuje się niepełnosprawne dziecko, przysługuje wtedy, gdy dochody osiągane przez członków rodziny nie przekraczają kryterium dochodowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku rozpatrywał sprawę rodzica wychowującego dwójkę niepełnosprawnych dzieci, któremu gmina odmówiła mu prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do niego z powodu przekroczenia kryterium dochodowego. Zwrócił się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

W opinii sądu przepisy nie uwzględniają sytuacji, gdy rodzice wychowują więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko. Sąd zarzucił, że ustawa łamie konstytucyjną zasadę równości wobec prawa i sprawiedliwości społecznej. TK nie podzielił tego poglądu.

Więcej: www.gazetaprawna.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH