Uzdrowisko w cieniu masztu: jak wpływa na nas pole elektromagnetyczne?

Sejm odrzucił w marcu br. poprawkę Senatu, która zezwalała na stawianie stacji bazowych telefonii komórkowej w najbardziej chronionym obszarze uzdrowisk (w tzw. strefie A). Tym samym przyznał rację tym, którzy wskazywali, że oddziaływanie pola elektromagnetycznego negatywnie wpływa na zdrowie. Jednak w tej kwestii specjaliści byli i są podzieleni.

Część teorii i ekspertyz mówi o zagrożeniach związanych z oddziaływaniem pól elektromagnetycznych. Inne dowodzą, że to nieprawda.

- Nie istnieją żadne naukowo potwierdzone dowody negatywnego oddziaływania na zdrowie ludzi i zwierząt stacji bazowych telefonii komórkowej, zainstalowanych zgodnie z polskim prawem - dowodził Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji podczas ubiegłorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy, która nb. też jest miejscowością uzdrowiskową.

W każdym razie każdej krytycznej opinii można przeciwstawić pozytywną ekspertyzę.

Ustawowy precedens

Jednak w marcu tego roku, przy okazji nowelizacji ustawy o leczeniu uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, nastąpiła istotna zmiana w toczonej od dawna dyskusji: ustawodawca oficjalnie potwierdził szkodliwy wpływ pola elektromagnetycznego na ludzi, w związku z czym postanowił chronić przed nim kuracjuszy.

Jak wyjaśniła nam Monika Jakubiak z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, według stanu prawnego na dzień 30 maja 2011 r., w strefie A obowiązuje bezwzględny zakaz lokalizowania tego typu urządzeń. W strefie B możliwa jest lokalizacja stacji bazowych telefonii komórkowych poza pasem szerokości 500 m od granicy obszaru strefy ochronnej A.

W przypadku strefy C, z uwagi na brak regulacji określających lokalizację urządzeń tego typu w tej strefie, uznać należy, że dopuszcza się budowę stacji bazowych na terenie strefy C bez żadnych zastrzeżeń.

Na obszarze nie będącym uzdrowiskiem budowa stacji bazowych telefonii komórkowej dozwolona jest po uzyskaniu stosownych pozwoleń i decyzji, m.in. decyzji o pozwoleniu na budowę i ewentualnie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Złowieszcza lista
Gmina Turza Śląska (3 341 mieszkańców, woj. śląskie) nie jest jednym z 44 polskich uzdrowisk. Pod koniec lat 90. postawiono tu pierwszy maszt telefonii komórkowej, zimą tego roku - drugi.

- Skoro działanie tych urządzeń szkodzi zdrowiu, to dlaczego buduje się je w naszej okolicy? - dopytują zaniepokojeni stanem zdrowia mieszkańcy Turzy.

- Konstrukcja powstała błyskawicznie, w ciągu 3 dni. Ma 40 m wysokości. W promieniu kilkuset metrów ludzie chorują na nowotwory - opowiada nam radna Maria Jakubczyk, do której mieszkańcy zwrócili się o pomoc.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH