Tyle i dodatkowo co miesiąc renty w wysokości 3 tys. zł płaconej przez skarb państwa chce 51-letni recydywista, ostatnio więzień Zakładu Karnego w Wołowie, Henryk J. Uważa, że przebywając za kratkami przez 32 lata podupadł na zdrowiu nie z własnej winy i na dodatek był źle leczony.

Prawnicy nie są zaskoczeni; sądy mogą otrzymywać teraz coraz więcej pozwów z takimi żądaniami, bo skazani – jako osoby pozostające bez stałego źródła utrzymania – nie muszą ponosić kosztów sądowych.

W 2003 roku lekarze zdiagnozowali u niego tzw. chorobę Reino, czyli niedokrwienie rąk i nóg – podaje wrocławski dodatek „Gazety Wybiorczej” . Kryminalista skarży się sądowi, że zmuszony był do wegetacji w zimnych i wilgotnych celach, lekarze – kiedy zgłaszał się do nich – odsyłali go z kwitkiem, nazywając więźnia symulantem, co z kolei przekładało się na traktowanie skazanego przez funkcjonariuszy Służby Więziennej. Henryk J. ubolewa nad tym, że dostawał mniej leków niż powinien, bo lekarze więzienni tłumaczą to tym, iż Więzienna Służba Zdrowia ma ograniczone fundusze na zakup leków.

Bo nabawił się bezpłodności
Dotychczas więźniowie najczęściej skarżyli się (w sądach) na ciasnotę w celach. Z początkiem roku w sądach złożyli on pół tysiąca pozwów przeciwko skarbowi państwa (reprezentuje go dyrektor zakładu karnego, w którym aktualnie przebywa powód). W kilku przypadkach sąd przyznał skarżącym niewielkie (od 1000 do 4000 zł) odszkodowania.

Takiej sumy, jakiej domaga się Henryk J. nikt ze skazanych nie żądał. Zdaniem prawników sądy mogą otrzymywać teraz coraz więcej pozwów z takimi żądaniami, bo skazani – jako osoby pozostające bez stałego źródła utrzymania – nie muszą ponosić kosztów sądowych.

W przeszłości do polskich sądów wpłynęły równie kuriozalne pozwy. Oto w 2007 r. b. więzień ZK Czarne pozował skarb państwa o odszkodowanie za to, że odsiadując wyrok w kryminale, nabawił się tam... bezpłodności, bo skazany obsługiwał maszynę wibracyjną!

Lekarzy nie przybywa
Kondycja Więziennej Służby Zdrowia jest pochodną sytuacji w całym systemie ochrony zdrowia. „Rynek Zdrowia” pisał o tym szeroko w czerwcu 2007 r. W systemie penitencjarnym funkcjonuje 13 szpitali więziennych, w których można hospitalizować jednorazowo nieco ponad tysiąc pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH