Utrata, zawieszenie i odzyskanie prawa do wykonywania zawodu lekarza. Kto, kiedy i jak?

Na początku lutego br. media poinformowały, że w ośrodku zdrowia w województwie pomorskim przyjmował pacjentów lekarz, który utracił uprawnienia do wykonywania zawodu (17 stycznia został skreślony z listy OIL).

Interweniowała policja. O sytuacji poinformowała Okręgową Izbę Lekarską w Gdańsku. Wobec lekarza wszczęto postępowanie z art. 70 Kodeksu Wykroczeń.

- Lekarz może mieć zakaz wykonywania zawodu nałożony przez sąd powszechny, co skutkuje zawieszaniem go także przez sąd lekarski w prawach wykonywania zawodu rozporządzeniem prezesa ORL. Wykonywanie zawodu lekarza przez taką osobę jest przestępstwem i odpowiada ona za to przed prokuratorem i sądem - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Ładysław Nekanda-Trepka, sekretarz Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Kto traci uprawnienia?
Formalną podstawą utraty prawa wykonywania zawodu lekarza jest prawomocne orzeczenie okręgowego sądu lekarskiego, wymienione w art. 83 ust. 1 pkt.7) ustawy o izbach lekarskich z 2 grudnia 2009 roku. Od orzeczenia OSL stronom przysługuje odwołanie do Naczelnego Sądu Lekarskiego.

W określonych sytuacjach następuje decyzja o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu, co reguluje art. 77 ustawy o izbach lekarskich i artykuły 10, 11, 12 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Są to np. przypadki niewykonywania zawodu spowodowane przerwą na inną pracę, np. przedstawiciela medycznego, lub z powodu choroby psychicznej czy uzależnień.

Według art. 77 ustawy o izbach lekarskich, gdy zebrane dowody wskazują z dużym prawdopodobieństwem, że lekarz popełnił ciężkie przewinienie zawodowe, a rodzaj tego przewinienia oznacza, że wykonywanie przez obwinionego zawodu lekarza zagraża bezpieczeństwu pacjentów lub grozi popełnieniem kolejnego przewinienia, sąd lekarski, na wniosek rzecznika odpowiedzialności zawodowej, wydaje postanowienie o tymczasowym zawieszeniu prawa wykonywania zawodu albo o ograniczeniu zakresu czynności w wykonywaniu zawodu lekarza na okres do roku.

- Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty do utraty prawa wykonywania zawodu dochodzi w przypadku utraty obywatelstwa, ubezwłasnowolnienia lub upływu czasu, na jaki zostało przyznane. Dotyczy to np. lekarzy cudzoziemców, którzy mogą mieć przyznane prawo wykonywania zawodu na pewien okres - mówi dr Jacek Kozakiewicz, prezes ORL w Katowicach.

- Zawieszenie prawa wykonywania zawodu może nastąpić także na mocy prawomocnego wyroku sądu lekarskiego lub powszechnego: jako środek zapobiegawczy zastosowany w toku postępowania na wniosek Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej lub prokuratury oraz na skutek decyzji komisji, która jest powoływana przez prezesa ORL z uwagi na stan zdrowia lekarza - dodaje Kozakiewicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH