Ustawy wzmacniają samodzielność zawodową pielęgniarek i położnych

Na przełomie czerwca i lipca Sejm przyjął dwie ważne dla środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych ustawy. - To co prawda nie rewolucja, ale zmiany idą w pożądanym przez nas kierunku – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Pierwsza ustawa, o zawodach pielęgniarki i położnej, zakłada między innymi, że zostaną one objęte ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych, a pracujące na podstawie umowy o pracę będą podlegały prawnej ochronie przed dyskryminacją. Kolejna, o samorządzie pielęgniarek i położnych, m.in. rozszerzyła katalog kar, jakie będzie można nałożyć na pracowników tej grupy z tytułu odpowiedzialności zawodowej.

Rynek Zdrowia: - Jak ocenia Pani znowelizowane ustawy i czy spełniają one nadzieje pokładane w nich przez samorząd zawodowy?

Dr Elżbieta Buczkowska
: Środowisko domagało się od kilku lat nowelizacji ustaw dotyczących naszej grupy zawodowej. Chodziło nam głównie o to, by prawo wzmocniło samodzielność zawodową pielęgniarek i położnych, traktowało wszystkie pielęgniarki i położne jak funkcjonariuszy publicznych bez względu na formę wykonywania zawodu, oraz porządkowało kształcenie zawodowe.

Ustawa regulująca samorząd zawodowy powstała w 1991 roku. Po 20 latach okazało się, że trzeba wprowadzić wiele zmian porządkujących w związku ze zmianami systemowymi w ochronie zdrowia.

Dzisiejsze pielęgniarki i położne są doskonale wykształcone. Większość z nas ma ukończone studia wyższe, realizuje zasadę kształcenia ustawicznego, nabywa coraz to nowe, specjalistyczne kwalifikacje. Nie tylko spełniamy wszelkie warunki, aby samodzielnie podejmować decyzje, ale też często po prostu je podejmujemy.

Jeśli spytano by mnie, czy dzisiejsze ustawy są rewolucyjne, odpowiedź brzmiałaby: nie. Jednak porządkują one pewne zasady i zmiany, które następowały w ciągu tych ostatnich 20 lat. Dlatego myślę, że w tym kontekście nowelizację można uznać za sukces. Sukces, który ma uświadomić społeczeństwu, że jest to ważna grupa zawodowa, bez której ochrona zdrowia nie istnieje.

- Czy samorząd jest zadowolony z ostatecznej formy, w której zostały przyjęte wspomniane ustawy?

Z pewnością nie w stu procentach. Jednak brałyśmy, jako grupa zawodowa, znaczący udział w ich powstawaniu. Sejm przyjął ustawę w kształcie proponowanym przez rząd. Kilka lat temu samorząd przygotował własny projekt, który w blisko 90 proc. jest zgodny z przyjętymi ustawami. Najważniejsze, że zmiany idą w pożądanym przez nas kierunku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH