Ustawę o samorządzie pielęgniarskim skierowano do prac w komisji

Nawet 10 tys. zł kary finansowej z tytułu odpowiedzialności zawodowej będzie można nałożyć na pielęgniarkę i położną - zakłada projekt ustawy o samorządzie pielęgniarskim, który w piątek (24 września) został skierowany do prac w Sejmowej Komisji Zdrowia.

– Ta ustawa jest dla rządu, dla środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych bardzo istotna – ocenił podczas sejmowej debaty wiceminister zdrowia Marek Haber.

W jego opinii, jednym z ważniejszych zapisów jest powiększenie katalogu kar w ramach odpowiedzialności zawodowej o karę pieniężną.

– Konsekwencją takiego rozwiązania jest to, aby nie sprowadzać kary do najsurowszego jej wymiaru, czyli ograniczenia prawa do wykonywania zawodu - ocenił wiceminister.

Wszystkie kluby parlamentarne pozytywnie zaopiniowały rządowy projekt. Elżbieta Streker-Dembińska (Lewica) pozytywnie oceniła wycofanie zapisu o zmniejszeniu liczby izb pielęgniarskich z 45 do 16. W jej opinii ingerencja w liczbę izb byłaby zbyt daleko idąca.

Zdaniem Janiny Okrągły (PO) przedstawiony projekt jest bardzo dobry. W jej opinii zapewni on przejrzystość funkcjonowania samorządu nad grupą zawodową pielęgniarek i położnych. Podobnie uważa Aleksander Sopliński (PSL). Jego zdaniem ustawa w takim kształcie przez środowisko pielęgniarek i położnych jest długo oczekiwana.

Zgodnie z ustawą przynależność do samorządu jest obowiązkowa. W projekcie doprecyzowano kompetencje samorządu – Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz okręgowych izb pielęgniarek i położnych. Określono, że kadencja organów izb trwa cztery lata. Minister zdrowia będzie mógł zaskarżyć do Sądu Najwyższego (pod zarzutem niezgodności z prawem) uchwałę organu izby w ciągu trzech miesięcy od dnia jej otrzymania.

W projekcie zapisano, że na pielęgniarkę i położną może zostać nałożona kara pieniężna na cel społeczny związany z ochroną zdrowia w wysokości od tysiąca do 10 tys. zł. Sprawy w zakresie odpowiedzialności zawodowej będą rozpoznawały okręgowe sądy pielęgniarek i położnych oraz Naczelny Sąd Pielęgniarek i Położnych.

Do katalogu kar wpisano: upomnienie, naganę, karę pieniężną oraz pozbawienie prawa wykonywania zawodu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH