W środę (13 maja) sejmowa komisja zdrowia miała rozpatrzyć sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej dotyczące projektu tzw. ustawy transplantacyjnej, jednak zdecydowała o odesłaniu projektu, ponieważ zgłaszano do niego kolejne poprawki.

Wiceprzewodnicząca komisji Elżbieta Streker-Dembińska uznała, że projekt jest niedopracowany i zgłosiła wniosek o ponowne skierowanie go do podkomisji.

- Tworzenie tak ważnej ustawy w takim trybie i chaosie jest nie do przyjęcia - mówiła.

Nowela wprowadza  m.in. funkcję koordynatora pobierania narządów, który ma być w każdym szpitalu, mającym możliwości pobrania ich od osoby zmarłej. Dzięki temu ma wzrosnąć liczba pobranych narządów do przeszczepu.

W projekcie zakłada się, że wysunięcie podejrzenia śmierci mózgowej (wraz z komisyjnym orzeczeniem o śmierci mózgowej oraz podtrzymywanie czynności narządów zmarłego w celu ich pobrania do przeszczepienia) finansowane będzie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Z kolei pobranie komórek, tkanek i narządów do przeszczepienia ma być finansowane przez ministra zdrowia za pośrednictwem Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”.

Koszty przechowywania, transportu i przeszczepiania narządów będzie pokrywał minister zdrowia ze środków przeznaczonych na świadczenia wysokospecjalistyczne. „Poltransplant” będzie pokrywał również koszty pozyskiwania komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej w celu ich przeszczepienia.

W projekcie przewidziano powstanie ośrodków kwalifikujących chorych do przeszczepiania narządów, komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej. Podkreślono obowiązek zgłaszania chorych do listy osób oczekujących na przeszczepienie narządów, komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej, prowadzonej przez „Poltransplant”.

Ponadto nowela określa kary za wwóz i wywóz komórek, tkanek i narządów bez odpowiedniej zgody. Karane będzie także niezgłaszanie biorców do krajowej listy osób oczekujących na przeszczepienie oraz niezgłaszanie pozyskanych dawców komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej do rejestru szpiku i krwi pępowinowej, prowadzonych przez „Poltransplant”.

Podczas środowego posiedzenia komisja przyjęła także odpowiedź Ministra Zdrowia na dezyderat ws. rozszerzenia kalendarza szczepień. Komisji chodziło przede wszystkim o szczepienia przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci (obecnie, od października zeszłego roku refundowane są szczepionki dla dzieci z grup ryzyka). W odpowiedzi resortu napisano, że na razie nie na w budżecie pieniędzy na finansowanie kolejnych szczepień, jednak MZ „dołoży wszelkich starań, by w przyszłości móc dezyderat wypełnić”.

 - Minister zdrowia ma określoną pulę środków, a potrzeby zawsze są większe od możliwości. Żadne środki nie pozostają niewykorzystane - zapewnił wiceminister zdrowia Marek Twardowski.

Mimo wniosku przewodniczącego komisji Bolesława Piechy o odrzucenie, komisja przyjęła odpowiedź na dezyderat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH