Senat przyjął, bez poprawek, nowelę ustawy o służbie medycyny pracy. Przewiduje ona, że umowy na świadczenia profilaktycznej opieki zdrowotnej, zawierane między pracodawcami a ośrodkami medycyny pracy, mają być sporządzane w formie pisemnej.

Za ustawą opowiedziało się 53 senatorów, 37 było przeciw. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

Nowelizacja precyzuje zadania służby medycyny pracy. Obowiązek pisemnej umowy między pracodawcami a ośrodkami medycyny pracy ma przyczynić się do eliminacji fikcyjnych umów.

Nowela nakłada też na psychologów obowiązek dokumentowania przeprowadzanych badań i wydawanych orzeczeń. Wprowadza możliwość wystąpienia z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w stosunku do lekarzy, pielęgniarek i psychologów, wobec których stwierdzono uchybienia dotyczące trybu, zakresu i jakości udzielanych świadczeń, w tym badań profilaktycznych.

Wprowadzono także upoważnienie dla ministra zdrowia do określenia limitu przeprowadzanych badań profilaktycznych wykonywanych przez wojewódzkie ośrodki medycyny pracy; ma to ograniczyć ilość badań do takiego poziomu, jaki jest niezbędny przy szkoleniu lekarzy specjalistów.

Zgodnie z nowelizacją, koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej więźniów lub aresztowanych, którzy wykonują pracę, będzie ponosił minister sprawiedliwości, jeżeli nie uczyni tego pracodawca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH