Ustawa o samorządzie pielęgniarskim: będzie szerszy zakres kar

Projekt ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych, jeśli przyjmie go rząd, trafi do Sejmowej Komisji Zdrowia. Równolegle trwały prace nad ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej.

Środowisko pielęgniarek wywalczyło w trakcie konsultacji społecznych skreślenie zapisu o zmniejszeniu liczby izb okręgowych z 45 do 16.  Ministerstwo Zdrowia wycofało się z niego. Nie wycofano się jednak z zapisu, rozszerzającego zakres kar, nakładanych na pielęgniarki i położne.

– Dotychczasowy zakres kar był rozległy: kary ustne, nagany z wpisaniem do akt, czasowy zakaz pełnienia funkcji kierowniczych, zawieszenie w prawie wykonywania zawodu i zakaz jego wykonywania – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

– Teraz rozszerza się tę listę o kary  pieniężne od 1000 do 10 000 złotych. Podczas konsultacji społecznych oponowaliśmy przeciwko temu zapisowi, ale Prokuratura Generalna obstawała przy nim twierdząc, że skoro wszystkie zawody medyczne w wykazie kar mają karę pieniężną, nie może być wyjątku dla pielęgniarek i położnych. Nigdzie nie jest jednak sprecyzowane, za jakie przewinienia lub błędy kary pieniężne byłyby nakładane – dodaje Elżbieta Buczkowska.

Ponadto projekt ustawy dodaje do listy kar zakaz pełnienia funkcji w samorządzie oraz ograniczenie w wykonywaniu pewnych czynności medycznych od 6 miesięcy do 2 lat.

Projekty obu ustaw będą przedmiotem obrad Rady Ministrów prawdopodobnie jeszcze w pierwszej połowie lipca. Potem zajmie się nimi Sejmowa Komisja Zdrowia. W życie mają szansę wejść w pierwszym kwartale 2011 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH