Do Sejmu trafił projekt ustawy wprowadzającej (druk sejmowy nr 1729), która ma umożliwić wejście w życie trzech ustaw - o prawach pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia oraz o konsultantach. Jeśli ustawa wprowadzająca zostanie uchwalona do końca marca, w kwietniu mogą wejść w życie przepisy ustawy o prawach pacjenta. Powstanie również Urząd Rzecznika Praw Pacjenta.

- Pierwsze czytanie projektu ustawy wprowadzającej odbędzie się już w przyszłym tygodniu - informuje Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia.

Ustawa wprowadzająca umożliwi wejście w życie najważniejszej z podpisanych przez prezydenta w listopadzie 2008 r. ustawy o prawach pacjenta. Będzie ona podstawą do utworzenia Urzędu Rzecznika Praw Pacjenta, którego na pięcioletnią kadencję będzie powoływał premier. W ustawie zebrano również najważniejsze prawa i obowiązki pacjenta. Zagwarantowano w niej m.in. prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających aktualnej wiedzy medycznej, a w sytuacji ograniczonego do nich dostępu - do rzetelnej, opartej na kryteriach medycznych, procedury ustalającej kolejność dostępu do tych świadczeń.

Zgodnie z ustawą pacjenci uzyskają również nowe przywileje. Chory będzie miał m.in. prawo żądać, aby udzielający mu świadczeń lekarz zasięgnął opinii innej osoby wykonującej zawód medyczny lub zwołał konsylium lekarskie (ustawa pozwala jednak lekarzowi odmówić, jeśli uzna żądanie za bezzasadne).

- O powołanie instytucji Rzecznika Praw Pacjenta apelujemy od dziesięciu lat - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Artur Sandauer, prezes Stowarzyszenia Pacjentów Primum non Nocere. - Dlatego dobrze, że ustawa w końcu jest i wejdzie w życie. Czy spełnia nasze oczekiwania? Nie, mamy jednak nadzieję, że przyszłe nowelizacje to zmienią.

Zdaniem Artura Sandauera w regulacjach prawnych brakuje publicznego programu pomocy dla poszkodowanych na skutek błędów medycznych. Wątpliwości budzi fakt, iż ustawa kieruje poszkodowanych na drogę postępowania sądowego, do nierównej walki ze sprawcą, generując tym samym konflikt. Jako błąd Artur Sandauer ocenia również zależność Rzecznika Praw Pacjenta od rządu (powołuje go premier), podczas gdy np. Rzecznik Praw Obywatelskich lub Praw Dziecka powoływany jest przez parlament.

Na temat ustawy o prawach pacjenta sceptycznie wypowiada się także Naczelna Rada Lekarska.

- Poza osobą Rzecznika Praw Pacjenta ustawa nie wnosi w zasadzie nic nowego, porządkuje jedynie i zbiera w jednym miejscu prawa pacjenta rozrzucone dotychczas w różnych aktach prawnych - ocenia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Tomasz Korkosz, rzecznik NRA. - Brakuje ponadto nowoczesnego podejścia do praw pacjenta, tak widocznego w wielu rozwiązaniach legislacyjnych za granicą, np. ochrony prawnej genomu ludzkiego.

Ustawa o akredytacji w ochronie zdrowia reguluje możliwość wystąpienia przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych z wnioskiem o potwierdzenie spełniania określonych standardów ich udzielania. Potwierdzenie ma wydawać minister zdrowia w formie certyfikatu na wniosek Rady Akredytacyjnej.

Natomiast ustawa o konsultantach w większości sankcjonuje przepisy już obowiązujące w rozporządzeniach. Określa tryb powoływania i odwoływania konsultantów w ochronie zdrowia zarówno na poziomie krajowym, jak i wojewódzkim.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH