Ustawa o niepełnosprawnych do Trybunału?

Pracodawcy RP oraz NSZZ „Solidarność” rozważają skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych podpisanej 29 listopada przez prezydenta. W ocenie organizacji godzi ona m.in. w zasadę praw nabytych.

Z kolei pracodawcy z PKPP Lewiatan pozytywnie ocenili ustawę. Jak już pisaliśmy, ich zdaniem należy zrównać dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej i na otwartym rynku pracy, natomiast wsparcie dla osób niepełnosprawnych ze stopniem znacznym i ze stopniem lekkim powinno być zróżnicowane, ponieważ osobie niepełnosprawnej w stopniu znacznym trudniej zorganizować pracę niż niepełnosprawnej w stopniu lekkim.

Nowelizacja, której celem jest m.in. poprawa sytuacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zagrożonego utratą płynności finansowej, budzi sporo kontrowersji.

Partnerzy społeczni z Komisji Trójstronnej apelowali do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by nie podpisywał ustawy. Związkowcy krytycznie odnosili się do wydłużenia dnia pracy niepełnosprawnych z siedmiu do ośmiu godzin. NSZZ „Solidarność”, OPZZ i FZZ domagały się sprawdzenia zgodności z Konstytucją tego przepisu, ponieważ w ich opinii narusza on konstytucyjne zasady szczególnego wsparcia osób niepełnosprawnych, sprawiedliwości społecznej, a także zasadę zaufania do państwa i prawa oraz zasadę ochrony praw nabytych.

Także NSZZ „Solidarność” rozważa wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego.

Rzecznik prasowy Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Wojciech Gumułka odnosząc się do podpisania ustawy powiedział PAP, że prezydium związku na posiedzeniu w tym tygodniu będzie rozmawiało o powstałej sytuacji i pewnie zapadnie decyzja o wystąpieniu „S”do Trybunału Konstytucyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH