Ustawa o jawności życia publicznego spowoduje braki na rynku leków? Fot. archiwum

Jak wynika z projektu ustawy o jawności życia publicznego informacje o rozmowach firm farmaceutycznych z Ministerstwem Zdrowia w zakresie refundacji leków mają być w pełni jawne. Producenci leków sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu.

Tłumaczą, że gdy schodzą z ceny w mniej zamożnym kraju, nie chcą, by inne państwa o tym wiedziały. Czasem lepiej nie wejść na jakiś rynek niż stracić na kilkunastu innych. Wyjaśniają, że jeśli będzie wiadomo np., że za lek dostają w Polsce 200 zł, a we Francji czy Niemczech 250 zł czy 320 zł, to tamte kraje będą naciskać na obniżkę

Akta postępowania administracyjnego, w związku z udziałem organu administracji publicznej, uznawane są za informację publiczną. Dotychczas część danych była chroniona ze względu na tajemnicę przedsiębiorcy. Nowa ustawa wyłącza to ograniczenie w przypadku wybranych, wprost wymienionych postępowań, w tym prowadzonych na podstawie ustawy o refundacji.

O szkodliwości ujawniania pełnej informacji o negocjacjach z firmami mówi też Krzysztof Łanda, były wiceminister zdrowia twierdząc, że taki zapis zniechęci dużą część firm, by podpisywać umowy z resortem zdrowia i obniżać ceny w czasie negocjacji z Komisją Ekonomiczną.

Zdaniem Grzegorza Rychwalskiego, wiceprezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, na podstawie projektowanych zapisów ustawy poza ujawnianiem umów z MZ konkurencja pozna też szczegóły dotyczące produkcji, nabywanych koncesji, dopuszczania do obrotu i innych tajemnic przedsiębiorstw. Brak możliwości zachowania tajemnicy przez przedsiębiorców w newralgicznych obszarach może nawet spowodować niedostępność niektórych leków.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH