Ustawa o jawności życia publicznego oznacza dla lekarzy lustrację majątkową? Według szacunków w grupie obywateli, którzy zgodnie z założeniami ustawy o jawności życia publicznego, już od przyszłego roku będą musieli poddać się jej rygorom, będzie około 3 tys. osób ze środowiska medycznego. Fot. Archiwum

24 października został opublikowany i skierowany do konsultacji społecznych projekt ustawy o jawności życia publicznego. Duże kontrowersje budzą "instrumenty", jakimi ustawodawca chce osiągnąć szczytne cele przejrzystości finansów publicznych. Może także objąć obowiązkiem składania oświadczeń majątkowych i ujawniania ich publicznie, duża grupę osób środowiska medycznego, a także członków ich rodzin.

Jak wskazuje w uzasadnieniu wnioskodawca, obecnie do składania oświadczeń majątkowych jest zobligowanych około pół miliona osób. Jego zdaniem takich osób powinno być zdecydowanie więcej i wymienia 108 grup osób, które mają być do tego zobowiązane.

W sumie według autora projektu ustawy ma to być ok. 800 tys. osób, natomiast zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich będzie to ok. 1,5 mln. Wśród nich znajdą się też lekarze.

Przejrzeć majątki obywateli
Jak zauważa w swojej opinii Artur Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. szeroki zakres informacji, do których ujawnienia będą zobowiązane osoby pełniące funkcje publiczne, wymienione w projekcie ustawy, może prowadzić do wniosku, że nie chodzi o jawność życia publicznego, lecz o lustrację majątkową obywateli, a z uwagi na skalę podmiotów zobowiązanych do składania oświadczeń majątkowych, będzie to niemal powszechna lustracja majątkowa.

Wiele organizacji pozarządowych, w tym prawniczych, zarzuca w projektowanej ustawie bezrefleksyjnie zdefiniowanie kto jest osobą pełniącą funkcje publiczne, poprzez odesłanie do art. 115 par. 19 kodeksu karnego. Ze względu na otwartość tej definicji i możliwości interpretacyjne może ona wymóc złożenie oświadczenia majątkowego, jak wskazują prawnicy, nie tylko na lekarzach, ale na także na przykład na udzielających ślubów księżach.

Szacuje się, że w grupie obywateli, którzy zgodnie z założeniami ustawy, już od przyszłego roku będą musieli poddać się jej rygorom, będzie około 3 tys. osób ze środowiska medycznego. Przede wszystkim lekarze konsultanci - wojewódzcy i krajowi, lekarze eksperci doradzający ministrowi, wojewodom, samorządom na różnych szczeblach, lekarze orzecznicy ZUS i KRUS, członkowie komisji lekarskich, a także dyrektorzy publicznych placówek medycznych.

Pozostaje też pytanie, czy tym obowiązkiem zostaną objęci wszyscy uczestniczący np. w procesie zawierania umów na świadczenia z NFZ (to przecież pieniądze publiczne), ale również biorący udział w ich realizacji. Trzeba też pamiętać, że według nowych przepisów, CBA dodatkowo będzie mogło wezwać raz w roku do złożenia oświadczenia majątkowego także osoby spoza grupy zobowiązanych jasno przepisami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH