Ustawa o działalności leczniczej po konsultacjach - sporo kontrowersji

Projekt ustawy o działalności leczniczej został skierowany do konsultacji społecznych 10 września. Teraz trafi na Komitet Rady Ministrów - informuje resort zdrowia.

Ustawa o działalności leczniczej to jedna z najważniejszych ustaw z tzw. pakietu zdrowotnego. Reguluje funkcjonowanie placówek służby zdrowia. Przewiduje chociaźby, że nie będzie obligatoryjnego przekształcenia szpitali w spółki, jednak samorządy, które tego nie uczynią, będą musiały przejąć długi lecznic. Te, które zdecydują się na przekształcenie otrzymają pomoc finansową z budżetu państwa.

Ustawa uniemożliwia tworzenie nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, z wyjątkiem przypadku powstania nowego zakładu w drodze połączenia co najmniej dwóch innych. Oznacza to, że nowo powstałe szpitale będą musiały być spółkami.

W ocenie resortu zdrowia takie rozwiązania przyczynią się do przejęcia większej odpowiedzialności za szpitale przez ich podmioty założycielskie oraz do usprawnienia zarządzania lecznicami. Ma to mieć wpływ na skrócenie kolejek do lekarzy i na zabiegi medyczne, a także doprowadzić do podwyższenia jakości świadczeń zdrowotnych.

W projekcie skierowanym na Komitet Rady Ministrów nie uwzględniono sprzeciwu środowiska radiologów w sprawie wydłużonego czasu pracy z 5 godz. na dobę, do 7 godz. i 35 min. na dobę.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że proponowane w ustawie rozwiązanie uwzględnia opinie specjalistów z zakresu prawa pracy oraz uregulowania zawarte w ustawie – Prawo atomowe. Resort zdrowia podkreśla, że kierunek proponowanych zmian znajduje odzwierciedlenie m.in. w opinii Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera, w której stwierdzono, iż skracanie czasu pracy nie jest skuteczną i optymalną metodą zapobiegania negatywnym skutkom wykonywania pracy w szkodliwych warunkach.

Związek Powiatów Polskich zgłaszał uwagi dotyczące przepisów regulujących wzmocnienie nadzoru samorządów nad samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej oraz mechanizmów wsparcia w procesie przekształceń w spółki kapitałowe. Zdaniem ZPP przepisy w tym zakresie wprowadzają obciążenie jednostek samorządu nadmiernymi wydatkami.

Jednak Ministerstwo Zdrowia jest zdania, że obowiązek pokrywania ujemnego wyniku finansowego SP ZOZ-u przez samorząd istnieje już w obowiązującej ustawie o zakładach opieki zdrowotnej. Resort przekonuje, że podmioty prowadzące szpitale mają odpowiedni czas na reakcję na powstające zadłużenie (12 miesięcy roku budżetowego + 3 miesiące po jego zakończeniu).

Zdaniem ZPP warunki wsparcia finansowego SP ZOZ są w ustawie gorsze, niż w tzw. planie B. Ministerstwo przekonuje z kolei, że projekt ustawy zawiera korzystniejsze regulacje niż „plan B”.

Resort zdrowia argumentuje, że dodano nowy tytuł do uzyskania dotacji – pożyczki udzielone przez podmiot tworzący, pomoc finansową w przekształceniach zwiększono o niemal 500 mln zł, na dodatek wydłużono również termin funkcjonowania programu przekształceń do końca roku 2013.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH