Urząd skarbowy ma prawo żądać danych pacjentów od lekarza?

Urząd kontroli skarbowej sprawdza lekarza z Zielonej Góry. By skontrolować, ile zarobił, zażądał nazwisk pacjentów. Lekarz odmówił. Na początku roku urząd skarbowy od zielonogórskich aptek zażądał też kopii recept, które wystawiał lekarz.

US sprawdza zeznanie podatkowe lekarza sprzed sześciu lat. Chodzi o podejrzenie, że zaniżył dochody, ale urząd nie podaje szczegółów. By oszacować, ile zarobił lekarz, postanowiła dotrzeć do jego pacjentów. Zażądała od lekarza podania imion, nazwisk i adresów osób, które przyjmował. Lekarz odmówił, powołując się na tajemnicę lekarską.

Lekarz został ukarany 2 tys. zł grzywny za odmowę. Odwołał się od tego do dyrektora izby skarbowej, a potem do WSA w Gorzowie Wielkopolskim. Przegrał. Sędziowie uznali, że tajemnica lekarska nie obejmuje nazwisk pacjentów, a skarbówka może żądać ich wydania.

Po stronie lekarza staje rzecznik praw obywatelskich, który pisze własną skargę, a do procesu włącza się też Naczelna Izba Lekarska. "Zakresem tajemnicy objęta jest już sama informacja, że dana osoba korzysta z pomocy lekarza" - podtrzymuje lekarski samorząd. Zakres tajemnicy określają ustawy w których jest zapis, że lekarz może ujawnić dane pacjentów, ale tylko za ich zgodą.

Prawnik lekarza złożył już skargę na szefa skarbówki. Nie wiadomo, kiedy sprawą zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny. Zdaniem adwokata lekarza Marka Sytego, wyrok w tej sprawie może wyznaczyć granicę ingerencji organów państwa w prawnie chronione wolności i prawa obywateli. Jest to ważne szczególnie z punktu widzenia pacjentów, którzy w żaden sposób nie są związani z postępowaniem prowadzonym wobec lekarza.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH