Urlopy zdrowotne dla nauczycieli odwieszone Urlopy zdrowotne dla nauczycieli odwieszone. Fot. Flickr.com

Do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw zostało skierowane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. To dobra wiadomość dla blisko 600 tys. nauczycieli, którzy chcieliby skorzystać z tego świadczenia.

Od 1 stycznia nauczyciele zatrudnieni w szkołach i przedszkolach samorządowych nie mogli się ubiegać o urlop dla poratowania zdrowia. Powód? Utraciło moc rozporządzenie ministra zdrowia z 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia - wyjaśnia gazetaprawna.pl.

Nowy akt powinien być gotowy od nowego roku, jednak do konsultacji trafił 15 grudnia 2017 r. i wciąż był uzgadniany. Dopiero w ubiegły piątek został skierowany do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Z rozporządzenia wynika, że nauczyciel starający się o przyznanie mu urlopu dla poratowania zdrowia na badanie powinien zgłosić się nie później niż 30 dni od dnia otrzymania skierowania. Oprócz tego zaświadczenia powinien ze sobą zabrać dokument poświadczający swoją tożsamość i dokumentację medyczną z przebiegu dotychczasowego leczenia.

Nowy akt wykonawczy reguluje również zakres badania. Obejmie ono m.in. ogólny stan zdrowia, ocenę układu krążenia, układu ruchu, nerwowego, oddechowego oraz narządów mowy. Z kolei gdy lekarz medycyny pracy uzna to za konieczne, będzie mógł zlecić nauczycielowi przeprowadzenie dodatkowych badań lub konsultacji specjalistycznych. I to on wystawi pedagogowi odpowiednie skierowanie.

Czytaj: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH