Umowa o pracę jest dwustronną czynnością prawną. W wyniku jej zawarcia pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy pod jego kierownictwem w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Należy podkreślić, iż zatrudnienie lekarzy zarówno w drodze umowy o prace oraz umowy kontraktowej może zostać w wielu przypadkach uznane za obchodzenie przepisów prawa pracy.

Wyjaśnia mec. Rafał Kolano z katowickiej Kancelarii Prawniczej Kolano&Tarnawski&Michalski:

– Jeżeli warunki wykonywania pracy pozostaną bez zmian, to zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy zatrudnienie na umowy kontraktowe  zostanie uznane za zatrudnienie w ramach stosunku pracy. Warunki, o których mowa w tym przepisie, to wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Zatrudnienie w tych warunkach uznane zostanie za stosunek pracy bez względu na rodzaj zawartej umowy. Z powództwami o ustalenie istnienia stosunku pracy mogą występować do sądów pracy zarówno zainteresowani lekarze, jak i inspektorzy pracy.

Obchodzenie przepisów
Za tezą wyroku z dnia 17 sierpnia 2006 r. sądu apelacyjnego w Lublinie (III APa 24/06) należy stwierdzić, iż świadczenie tej samej rodzajowo pracy, co określona w umowie o pracę poza normalnym czasem pracy pracowników, na podstawie kolejnej umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło), jest bowiem kontynuowaniem stosunku pracy w godzinach nadliczbowych. Zawieranie takich umów stanowi obejście przepisów o czasie pracy, przy czym nie ma tu znaczenia wola pracownika i pracodawcy. Praca nadliczbowa jest możliwa jedynie wówczas, gdy wprost dopuszczają ją przepisy ustawy, i to w granicach ustalonych tymi przepisami.

Wobec powyższego należy podkreślić, iż jednoczesne świadczenie pracy w oparciu o umowę o prace oraz umowę kontraktową jest świadczeniem tej samej rodzajowo pracy czyli  kontynuowaniem stosunku pracy w godzinach nadliczbowych.

Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że zatrudnianie pracowników poza normalnym czasem pracy na podstawie umów cywilnoprawnych przy pracach tego samego rodzaju, co objęte stosunkiem pracy, stanowi obejście przepisów o czasie pracy w godzinach nadliczbowych oraz przepisów ZUS-owskich (np. wyrok SN z 30 czerwca 2000 r., sygn. II UKN 523/99, OSNP 2002/1/22).

Subkontrakt nie chroni
Należy stwierdzić iż zatrudnienie na podstawie drugiej umowy o pracę też nie jest dopuszczalne, ponieważ Sąd Najwyższy orzekł, że z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy (wyrok SN z 13 marca 1997 r., sygn. I PKN 43/97, OSNP 1997/24/494).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH