Rząd wydał rozporządzenie w sprawie centrów zarządzania kryzysowego.

Określenie organów administracji rządowej, które utworzą centra zarządzania kryzysowego zakłada rozporządzenie, które we wtorek (15 grudnia) wydała Rada Ministrów.

Zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym, centra zarządzania kryzysowego będą działały na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznego, wewnętrznego, w tym ochrony ludności lub gospodarczych podstaw bezpieczeństwa państwa.

Jak informuje CIR, w rozporządzeniu wskazano organy, które – ze względu na ich rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa – zobowiązane są do utworzenia centrów. Zaliczają się do nich ministerstwa: obrony narodowej, sprawiedliwości, spraw zagranicznych, rolnictwa i rozwoju wsi, środowiska oraz Ministerstwo Zdrowia.

Centra będą także utworzone w Komendzie Głównej Straży Pożarnej, Komendzie Głównej Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu oraz w Służbach Kontrwywiadu i Wywiadu Wojskowego.

W rozporządzeniu zapisano, że centra będą pracować z zachowaniem ciągłości działania i wymiany informacji, a także w sytuacjach braku zasilania zewnętrznego, uszkodzenia systemów łączności, itp. Będą funkcjonowały całodobowo, a liczba osób pracujących tam na zmianie powinna być dostosowana do specyfiki możliwych sytuacji kryzysowych.

Zgodnie z rozporządzeniem, centrum może zostać przeniesione na zapasowe miejsce pracy wówczas, gdy dotychczasowa lokalizacja uniemożliwia lub wyklucza jego działanie. Wprowadzono również przepisy dotyczące zasad współpracy oraz obiegu informacji pomiędzy centrami zarządzania kryzysowego a Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH