Unijny trybunał: greckie przepisy dot. pracy lekarzy naruszają prawo Według Trybunału Sprawiedliwości UE, greckie przepisy zezwalając lekarzom na pracę przez 24 lub więcej nieprzerwanych godzin naruszają prawo. Fot. Archwium

Greccy lekarzy złożyli skargę o Komisji Europejskiej, podnosząc, iż byli zobowiązani pracować przeciętnie od 60 do 93 godzin tygodniowo. Byli również zmuszani pracować nieprzerwanie do 32 godzin bez uprawnienia do minimalnego wymiaru dobowego i tygodniowego okresu odpoczynku.

Jak podaje Rzeczpospolita, w środę (23 grudnia) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uwzględnił skargę Komisji Europejskiej i orzekł, że zezwalając lekarzom na pracę przez 24 lub więcej nieprzerwanych godzin przepisy greckie naruszają prawo UE.

Trybunał stwierdził przede wszystkim, że maksymalny tygodniowy wymiar czasu pracy lekarzy stanowi zasadę prawa socjalnego Unii Europejskiej o szczególnym znaczeniu, która jako norma minimalna mająca na celu zagwarantowanie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa musi działać na korzyść każdego pracownika. Dyrektywa nakłada zatem na państwa członkowskie obowiązek wprowadzenia pułapu 48 godzin średniego tygodniowego czasu pracy, wliczając w to godziny nadliczbowe.

Godziny czynnego dyżuru i godziny dyspozycyjności na dyżurze faktycznie spędzone w szpitalu w celu świadczenia tam usług medycznych dolicza się do 35-godzinnego normalnego tygodnia pracy - podkreślił Trybunał.

Więcej: www.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH