Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 18-05-2017 10:55

Ulga na leki: trzeba udowodnić konieczność stosowania, aby odliczyć...

Ministerstwo Finansów wyjaśniło zasady korzystania z ulgi rehabilitacyjnej na zakup leków. To odpowiedz na poselską interpelację, której autor, poseł Marek Polak, zauważa, że stosowanie ulgi jest przedmiotem licznych sporów.

Ulga na leki przysługuje niepełnosprawnym oraz podatnikom, którzy mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Fot. Archiwum

Nie wystarczą faktury potwierdzające zakup medykamentów. Kontrolerzy żądają od podatnika, by przedstawił zaświadczenie od lekarza, że musi stosować określone specyfiki. Lekarze odmawiają ich wystawiania i argumentują, że wystawione recepty i otrzymane na ich podstawie faktury stanowią wystarczające potwierdzenie. W takich sytuacjach fiskus nakazuje pacjentom zwrot ulgi za pięć ostatnich lat - informuje Rzeczpospolita.

Ministerstwo wskazało, że ulga przysługuje niepełnosprawnym oraz podatnikom, którzy mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Zgodnie ustawą o PIT niepełnosprawny może odliczyć wydatki na leki ponad 100 zł miesięcznie, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że powinni je stosować stale lub okresowo. Potwierdzają to m.in. kopie recept lub karty leczenia.

Więcej: www.rp.pl