Uczelnie medyczne: nie dyskryminujemy studentów!

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, uczelnie medyczne w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Lublinie, dyskryminują Polaków, nie dopuszczając ich na studia w języku angielskim.

Prof. Marek Zubik, zastępca RPO, na problem zwrócił uwagę po tym, jak do biura rzecznika wpłynęła skarga dotycząca niemożliwości odbywania płatnych studiów medycznych w języku angielskim przez polskich kandydatów. Uczelnie medyczne na tego typu studia przyjmują tylko studentów zagranicznych, a nie kandydatów legitymujących się obywatelstwem polskim.

W przysłanym nam stanowisku jednej z uczelni czytamy, że „Uniwersytet Medyczny w Lublinie z dużym zdumieniem przyjął wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie nierównego traktowania kandydatów na studia legitymujących się obywatelstwem polskim i kandydatów cudzoziemców”.

– Uczelnia medyczna w Lublinie nie może mieć dyskryminujących zapisów w regulaminie rekrutacji na studia anglojęzyczne, ponieważ my takiej rekrutacji nie prowadzimy – tłumaczy rzecznik prasowy lubelskiego Uniwesrytetu Medycznego, dr n. med. Włodzimierz Matysiak.

Jak wyjaśnia rzecznik, odpłatne kształcenie zagranicznych studentów w języku angielskim odbywa się na podstawie umów z zagranicznymi instytucjami i to one prowadzą nabór kandydatów, określają zasady rekrutacji i warunki odpłatności. Powołane w wystąpieniu RPO przepisy konstytucyjne nie są więc naruszone w UM w Lublinie. Uniwersytet kształci cudzoziemców w języku angielskim na zasadach określonych w ustawie o szkolnictwie wyższym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH