Uchwała NSA: podatek od pakietów medycznych - trzeba płacić

Pracownik musi zapłacić podatek od pakietów medycznych opłaconych przez pracodawcę.

Tak wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, wydanej w poniedziałek (24 maja) w składzie siedmiu sędziów (sygn. II FPS 1/10).

NSA wyjaśnił zagadnienie prawne, które budziło do tej pory rozbieżność w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Zdaniem NSA, pracownik otrzymując pakiet medyczny wykupiony przez pracodawcę, uzyskuje korzyść majątkową. Wartość ta powinna być opodatkowana, jako otrzymanie nieodpłatnego świadczenia. Znaczenie ma sam fakt uprawnienia do skorzystania z usług medycznych, a nie to, czy pracownik faktycznie z nich skorzystał.

Ponadto, nie ma znaczenia w jaki sposób pracodawca rozlicza się z podmiotem świadczącym usługi medyczne. Należny przychód należy wykazać również wtedy, gdy pracodawca wykupuje ryczałt dla ogółu pracowników.

– Zdaniem NSA, ponieważ wartość ryczałtu ustalana jest na podstawie list pracowników, pracodawca powinien zatem ustalić wykaz osób uprawnionych do świadczeń medycznych i przyporządkować im wartość abonamentu na nich przypadającą – zauważa Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy kancelarii Grant Thornton Frąckowiak.

NSA podkreślił, że argumentem wyłączającym opodatkowanie abonamentów medycznych nie może być sam fakt, że pracownik nie jest zainteresowany korzystaniem z abonamentu (np. gdy został objęty ryczałtowym abonamentem obejmującym wszystkich pracowników). Pracownik może bowiem w każdym momencie złożyć oświadczenie o rezygnacji z przysługującego mu abonamentu medycznego i jednocześnie ma możliwość wystąpienia do organu podatkowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

Więcej: http://podatki.onet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH