Osoba niepełnosprawna ubiegająca się o rentę rodzinną musi udowodnić, że stała się niezdolna do pracy przed ukończeniem nauki.

Zgodnie z art. 67 ustawy 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do takiego świadczenia przysługuje bez względu na wiek, jeśli osoba uprawniona do takiego świadczenia stała się całkowicie niezdolna do pracy przed 16. rokiem życia lub w czasie nauki w szkole, do ukończenia 25. roku życia.

Opisywana przez Dziennik Gazetę Prawną kobieta, urodzona w 1957 r. posiadająca I grupę inwalidzką, złożyła wniosek o rentę rodzinną po śmierci ojca. ZUS odmówił prawa do świadczenia, a komisja lekarska orzekła, że całkowita niezdolność do pracy powstała dopiero w 1992 r.

W tej sytuacji zainteresowana złożyła sprawę do sądu I instancji, który uznał orzeczenie komisji lekarskiej. Sprawa trafiła następnie do sądu apelacyjnego, który również odmówił prawa do renty rodzinnej. W wyniku błędu popełnionego ze strony ZUS-u, Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd I instancji.

W efekcie kobieta ma szansę na korzystny dla siebie wyrok, pod warunkiem że uda się jej podważyć decyzję komisji ZUS. Wyrok ten nie przesądza wyniku sprawy, ponieważ wskazuje, że możliwe jest utrzymanie wyroku odmawiającego prawa do renty rodzinnej.

Więcej:http://praca.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH