Ubezpieczenie od zdarzeń medycznych: przełożenie terminu niewiele zmieni?

Resort zdrowia proponuje, żeby obowiązkowe ubezpieczenia szpitali od zdarzeń medycznych obowiązywały od 1 stycznia 2014 roku. Część dyrektorów szpitali zwraca uwagę, że to tylko odłożenie problemu na później.

Zdaniem Jerzego Wielgolewskiego, zastępcy dyrektora Szpitala Powiatowego w Makowie Mazowieckim, przesunięcie obowiązku w czasie nie rozwiąże głównego problemu szpitali z nowym ubezpieczeniem.

Jak podkreśla w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną (DGP) rynek ubezpieczeń szpitalnych jest zmonopolizowany. Jego zdaniem musi powstać prawdziwa konkurencja, w przeciwnym razie po 2014 roku nic się nie zmieni.

Mirosława Borowiec, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego SPZOZ w Lublinie, uważa, że ubezpieczenie powinno być fakultatywne. Ponadto jej zdaniem każdy szpital sam najlepiej oceni ryzyko ewentualnych roszczeń pacjentów. Podkreśla, że w jej placówce do tej pory było niewiele zdarzeń, które groziły roszczeniami.

Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, resort zdrowia 17 maja przekazał do uzgodnień zewnętrznych najnowszą wersję projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Projekt (art.10) przewiduje sytuację, że dojdzie do postępowań o wykreślenie podmiotu leczniczego z rejestru z powodu braku takiego ubezpieczenia. Jednakże wtedy postępowania mają być umorzone z mocy prawa.

Zaznaczono również, że brak umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych nie stanowiłby podstawy do odrzucenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia oferty w postępowaniu o udzielnie świadczeń opieki zdrowotnej.

Czytaj: Propozycja MZ: obowiązkowe ubezpieczenia szpitali od 1 stycznia 2014 roku

Według DGP po zmianie ustawy suma gwarancyjna ubezpieczenia zostanie obniżona. Wyniesie co najmniej 300 tys. zł, czyli tyle, ile maksymalna wysokość jednego świadczenia z tytułu śmierci pacjenta. Ma być też uzależniona od liczby łóżek. Zgodnie z obecnym stanem prawnym - bez względu na wielkość i profil placówki - wynosi ona 1,2 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH