Niedługo badania USG będą mogli wykonywać tylko lekarze posiadający specjalny certyfikat, którego zdobycie jest bardzo trudne i długotrwałe.

Jak stwierdziła nasza rozmówczyni, Anna Knysok, wicedyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie i była wiceminister zdrowia, połowa aparatów USG w kraju będzie stała nieużyteczna, bo nie będzie kto miał ich obsługiwać.

Według prof. dr hab. Grzegorza Pawlickiego z Komitetu Fizyki Medycznej i Radiobiologii, Wydziału Nauk Medycznych PAN:

– Nie chodzi o to, że będą stały nieużywane aparaty, tylko o to, że zmniejszy się ilość błędnych ocen. Badania robią lekarze nie posiadający uprawnień i kwalifikacji i to jest absolutnie niedopuszczalne. Kiedy pojawiły się aparaty USG i okazało się, że to badanie jest bardzo dobre, to co zamożniejszy lekarz kupował sobie aparat i diagnozował pacjentów często bez żadnego przeszkolenia. W tej dziedzinie u nas w kraju jest chaos i próba uporządkowania jest jak najbardziej zasadna. Ważna jest teraz odpowiedź ile istnień ludzkich zostanie ocalonych z powodu wyeliminowania błędnych diagnoz.

Prof. dr hab. Tadeusz Pałko (Komitet Inżynierii Biomedycznej SEP Politechnika Warszawska Instytut Inżynierii Precyzyjnej i Biomedycznej - Wydział Mechatroniki) stwierdził, że bardzo często sprzęt używany w małych lekarskich gabinetach był tak złej jakości, że nawet najlepsi fachowcy mogliby mieć kłopot z diagnozą. Na Zachodzie takich specjalistów jest niewielu, przyjmują w specjalistycznych ośrodkach i zajmują się tylko badaniami i opisem zdjęć. Tam nie ma kolejek do badań USG.

Śląski wojewódzki konsultant ds. radiologii i diagnostyki obrazowej dr n. med. Joanna Gibińska powiedziała nam, że od dawna są już takie przepisy i dana metoda może się posługiwać tylko osoba przeszkolona i przygotowana do tego, ale druga sprawa to to, czy są one przestrzegane. Specjalistów jest po prostu za mało i trzeba ich stale kształcić i to jest oczywistość. Nie można narzekać że jakiś sprzęt stoi nieużywany jeśli nie ma fachowca, bo lepsze to niż błędy lekarskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH