Niedługo badania USG będą mogli wykonywać tylko lekarze posiadający specjalny certyfikat, którego zdobycie jest bardzo trudne i długotrwałe.

Jak stwierdziła nasza rozmówczyni, Anna Knysok, wicedyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie i była wiceminister zdrowia, połowa aparatów USG w kraju będzie stała nieużyteczna, bo nie będzie kto miał ich obsługiwać.

Według prof. dr hab. Grzegorza Pawlickiego z Komitetu Fizyki Medycznej i Radiobiologii, Wydziału Nauk Medycznych PAN:

– Nie chodzi o to, że będą stały nieużywane aparaty, tylko o to, że zmniejszy się ilość błędnych ocen. Badania robią lekarze nie posiadający uprawnień i kwalifikacji i to jest absolutnie niedopuszczalne. Kiedy pojawiły się aparaty USG i okazało się, że to badanie jest bardzo dobre, to co zamożniejszy lekarz kupował sobie aparat i diagnozował pacjentów często bez żadnego przeszkolenia. W tej dziedzinie u nas w kraju jest chaos i próba uporządkowania jest jak najbardziej zasadna. Ważna jest teraz odpowiedź ile istnień ludzkich zostanie ocalonych z powodu wyeliminowania błędnych diagnoz.

Prof. dr hab. Tadeusz Pałko (Komitet Inżynierii Biomedycznej SEP Politechnika Warszawska Instytut Inżynierii Precyzyjnej i Biomedycznej - Wydział Mechatroniki) stwierdził, że bardzo często sprzęt używany w małych lekarskich gabinetach był tak złej jakości, że nawet najlepsi fachowcy mogliby mieć kłopot z diagnozą. Na Zachodzie takich specjalistów jest niewielu, przyjmują w specjalistycznych ośrodkach i zajmują się tylko badaniami i opisem zdjęć. Tam nie ma kolejek do badań USG.

Śląski wojewódzki konsultant ds. radiologii i diagnostyki obrazowej dr n. med. Joanna Gibińska powiedziała nam, że od dawna są już takie przepisy i dana metoda może się posługiwać tylko osoba przeszkolona i przygotowana do tego, ale druga sprawa to to, czy są one przestrzegane. Specjalistów jest po prostu za mało i trzeba ich stale kształcić i to jest oczywistość. Nie można narzekać że jakiś sprzęt stoi nieużywany jeśli nie ma fachowca, bo lepsze to niż błędy lekarskie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH