Szanse uchwalenia przez Kongres USA reformy opieki zdrowotnej - kluczowego projektu prezydenta Baracka Obamy, wzrosły dzięki nowym szacunkom jej kosztów, które okazały się niższe niż wcześniej obliczano.

Ponadpartyjne Biuro Budżetowe Kongresu (CBO) ogłosiło w swym raporcie, że reforma będzie kosztowała 829 mld dolarów w ciągu 10 lat, czyli prawie 100 mld USD mniej niż wynosiły dotychczasowe szacunki administracji. Według nowych obliczeń, reforma nie powiększy deficytu budżetu, co było jednym z celów prezydenta, który obiecywał, że jego plan „ani grosza" nie dołoży do deficytu.

Plan reformy przewiduje, że ubezpieczeniami medycznymi objętych zostanie dodatkowych prawie 30 milionów Amerykanów. Obecnie około 46-47 milionów nie ma żadnego ubezpieczenia, ale ocenia się, że znaczną część tej grupy mogą tworzyć nielegalni imigranci lub imigranci legalni, ale bez obywatelstwa USA.

Wysokie koszty reformy były głównym argumentem republikańskiej opozycji i niektórych konserwatywnych Demokratów w Senacie. Projekt ustawy o reformie jest obecnie dyskutowany w kilku komisjach Senatu, głównie w komisji finansów, gdzie posiadający większość Demokraci starają się przekonać zasiadająca tam umiarkowaną Republikankę Olympię Snowe do głosowania za.

Uważa się, że przeciągnięcie senator Snowe na stronę reformy powinno zagwarantować późniejsze uchwalenie jej przez cały Senat większością minimum 60 głosów. Większość taka potrzebna jest do przełamania ewentualnej obstrukcji parlamentarnej (filibuster), którą mogą zastosować Republikanie w celu jej udaremnienia.

Mając w Senacie większość, Demokraci mogą uchwalić reformę zwykłą większością 50 głosów, ale wolą tego uniknąć, ponieważ pociąga to za sobą duże polityczne ryzyko przegranej w przyszłorocznych wyborach do Kongresu. Biały Dom i Demokraci pochwalili raport CBO, ale Republikanie zareagowali na niego z rezerwą, nie obiecując, że złagodzą swoją opozycję wobec reformy.

Wielu konserwatywnych ekspertów twierdzi, że jej koszty będą wyższe od obecnie szacowanych i że będzie to wymagało podniesienia podatków. Głównym argumentem przeciwko reformie jest obecnie teza, że przewidywane w rządowym projekcie cięcia państwowego funduszu ubezpieczenia emerytów Medicare oznaczają, że zostaną oni pozbawieni wielu świadczeń i jakość ich opieki medycznej spadnie. Emeryci są w USA potężną siłą polityczną, gdyż rosną liczebnie i gremialnie głosują w wyborach w odróżnieniu od innych kategorii wiekowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH