UOKiK: samorząd zawodowy lekarzy, to związek przedsiębiorców

Za związek przedsiębiorców może zostać uznany samorząd zawodowy lekarzy i dentystów, a jego oficjalne stanowisko za porozumienie ograniczające konkurencję. Czy w takiej sytuacji UOKiK może nałożyć karę finansową?

W ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów zabrania się praktyk ograniczających konkurencję przedsiębiorcom oraz związkom ich zrzeszającym. Zgodnie ze stanowiskiem prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w decyzji wydanej w sprawie Naczelnej Izby Lekarskiej samorząd zawodowy, w tym przypadku zrzeszający lekarzy i lekarzy dentystów, stanowi związek przedsiębiorców, przez który zgodnie z definicją zawartą w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów rozumie się izby, zrzeszenia i inne organizacje zrzeszające przedsiębiorców, jak również związki tych organizacji - analizuje zapisy prawa w tym zakresie Dziennik Gazeta Prawna.

Zastrzeżenia urzędu w sprawie samorządu lekarskiego wzbudziło stanowisko NIL, zgodnie z którym przepisywanie pacjentom produktów leczniczych homeopatycznych dostępnych wyłącznie na receptę było sprzeczne z kodeksem etyki lekarskiej. Naruszenie kodeksu etyki lekarskiej grozi z kolei wszczęciem postępowania dyscyplinarnego, jak ustalono, wielokrotnie realizowanego w praktyce.

Organ uznał stanowisko NIL za porozumienie naruszające konkurencję poprzez ograniczenie dostępu do rynku przedsiębiorcom sprzedającym leki homeopatyczne dopuszczone do legalnego obrotu. Prezes UOKiK skorzystał z przysługującego mu prawa i nałożył na Naczelną Izbę Lekarską karę finansową w wysokości 49 113,89 zł. Od decyzji prezesa UOKiK przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie w terminie dwóch tygodni od doręczenia decyzji.

 

Więcej:http://prawo.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH