Narodowy Fundusz Zdrowia nadużył swojej pozycji ustalając kryteria oceny w konkursie ofert na świadczenia zdrowotne - uznała prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). NFZ musi zapłacić ponad 1,14 mln zł kary.

Istniejący w Polsce publiczny system opieki zdrowotnej opiera się na kontraktach zawieranych przez placówki medyczne oraz osoby prowadzące indywidualne praktyki, np. lekarzy rodzinnych czy stomatologów, z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zanim zostaną podpisane umowy, NFZ ogłasza konkurs ofert, którego warunki określają: ogólnie - ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz szczegółowo - zarządzenia Prezesa Funduszu.

W trakcie prowadzonego od września ub. roku postępowania antymonopolowego UOKiK sprawdzał, czy ustalone przez NFZ kryteria oceny ofert przedsiębiorców przystępujących do konkursu nie naruszały prawa. Wątpliwości dotyczyły interpretacji ustawowego pojęcia ciągłość udzielanych świadczeń. Fundusz uznał, że oznacza to wcześniejszą współpracę z nim świadczeniodawcy, np. przychodni. Spełnienie tego warunku przez przedsiębiorcę gwarantowało dodatkowe punkty w ramach oceny ofert.

Zdaniem prezes UOKiK, faworyzowanie w ten sposób dotychczasowych kontrahentów NFZ utrudniało nowym wygranie konkursu, w praktyce kryterium to mogło bowiem zaważyć na zawarciu umowy z Funduszem. Znajduje to potwierdzenie w decyzji wydanej przez prezesa NFZ, wobec jednego z przedsiębiorców, uzasadniającej niepodpisanie kontraktu, gdzie jako podstawę wskazuje się właśnie niespełnienie wymogów w kryterium "ciągłość".

W ocenie UOKiK  Fundusz nadużył pozycji dominującej, jaką posiada na rynku organizowania świadczeń finansowanych ze środków publicznych, tym samym zaburzając zasady swobodnej i równej konkurencji. Fundusz został wezwany do zaniechania stosowania praktyki, została na niego nałożona również kara finansowa w wysokości 1 145 512 zł.

Decyzja nie jest ostateczna. Przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH