
Europejskie organizacje pozarządowe wezwały dentystów w krajach UE do natychmiastowego zaprzestania stosowania rtęci w plombach dla dzieci i kobiet w ciąży. Unijne regulacje w tej sprawie wejdą w życie dopiero w lipcu 2018 roku.
UE już oficjalnie uznała rtęć za substancję wysoce szkodliwą dla ludzkiego zdrowia i środowiska i chce ograniczenia jej wykorzystywania w krajach członkowskich.
Pod koniec kwietnia Rada UE przyjęła nowe regulacje, zastępujące dotychczasowe porozumienie z 2008 roku o zakazie eksportu rtęci. Obecne przepisy zostały dodatkowo poszerzone o restrykcje dotyczące importu tej substancji. UE wprowadzi także ograniczenia co do przechowywania rtęci i odpadów zawierających rtęć oraz zakaz stosowania tej substancji m.in. przy produkcji rzemieślniczej i w procesach wydobywczych srebra czy złota.
Zgodnie z nowymi przepisami ze stosowania rtęci ma się wycofać także stomatologia, gdzie rtęć jest nadal wykorzystywana do produkcji amalgamatów dentystycznych, z których robi się plomby. Od chwili wejścia w życie nowych przepisów nie będzie można wykorzystywać rtęci w plombach dla dzieci poniżej 15 lat, u kobiet w ciąży i matek karmiących, a do 2030 roku ma ona na dobre zniknąć z gabinetów dentystycznych.
- To pokazuje, że unijni prawodawcy zdali sobie sprawę z tego jak groźna jest rtęć, także w stomatologii. To dobra wiadomość, że też w tej dziedzinie odchodzi się od jej stosowania - uważa Elena Lymberidi-Settimo z Europejskiego Biura Środowiskowego (EBB).
Problem w tym, że nowe przepisy oficjalnie zaczną obowiązywać od 1 lipca 2018 roku. Dlatego unijne organizacje pozarządowe już teraz zaapelowały do dentystów w krajach UE, by przestali stosować produkty zawierające rtęć przynajmniej w leczeniu dzieci i kobiet w ciąży.
-Oficjalny unijny zakaz wejdzie w życie dopiero za rok, ale my apelujemy do europejskich stomatologów o to, żeby zaczęli stosować go już teraz. Stomatologia XXI wieku powinna być wolna od tego typu groźnych substancji - oświadczyła Charlie Brown ze światowej koalicji na rzecz stomatologii wolnej od rtęci (World Alliance for Mercury-Free Dentistry).
- Te przepisy powinny także zaalarmować europejskich rodziców. Od dzisiaj każdy rodzic dziecka poniżej 15. roku życia powinien domagać się od dentysty leczenia bez udziału rtęci. To samo dotyczy kobiet w ciąży oraz kobiet, które karmią swoje dzieci piersią - dodaje Philippe Vandendaele ze stowarzyszenia Health Care Without Harm Europe.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 18:26 Wrocław: otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego
- 18:07 Dyrektywa antyfałszywkowa: ruszył system weryfikacji autentyczności leków
- 17:34 Czy na podstawie stanu mleczaków można przewidzieć problemy psychiczne?
- 17:01 Samorządowe programy zdrowotne. Tu zaszła zmiana
- 16:38 Białystok: zainaugurowano zajęcia na IV Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrii
- 16:11 Zakończył się ostatni etap remontu Warszawskiego Szpitala dla Dzieci
- 15:52 Dlaczego Rumunia chce poznać wyniki badań polskich żołnierzy?
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 3 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 4 NFZ bogatszy o 900 mln zł, ale pacjenci tego nie odczują?
- 5 Dzieci z ADHD leczymy inaczej niż w USA. Obawy wzbudza podawanie leku podobnego do amfetaminy
- 6 Lubelskie: szpitale powiatowe twierdzą, że nie sprostają ''spirali podwyżek"
- 7 Emilewicz: kończymy prace nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych