UE: kolejny spór opóźnia wejście w życie jednolitego patentu

Parlament Europejski zdjął z listy zaplanowanych na środę (4 lipca) głosowań rozporządzenie o jednolitym patencie w UE. Sprawozdawcy PE uznali za "nie do zaakceptowania" sugestię przywódców państw UE, by z projektu rozporządzenia wykreślić trzy paragrafy o prawie patentowym.

Ich zdaniem zaowocuje to ograniczeniem kompetencji Trybunału Sprawiedliwości UE w sporach patentowych. Niezadowolenie wyraziła także Komisja Europejska.

Jak wyjaśniło we wtorek PAP źródło zbliżone do negocjacji, przywódcy - podobnie jak unijny przemysł - uważają, że sprawy sporów patentowych są "wystarczająco regulowane na poziomie krajowym i nie ma potrzeby odzwierciedlania tych zapisów w rozporządzeniu unijnym". Według tego źródła po negocjacjach między rządami i europosłami patent ma szansę wrócić na listę głosowań w PE we wrześniu.

Tymczasem Polski Związek Pracodawców Przemysł Farmaceutycznego apeluje do Rządu RP o zmianę niekorzystnych zapisów w regulacjach dotyczących tzw. systemu jednolitej ogólnoeuropejskiej ochrony patentowej.

W przesłanym portalowi rynekzdrowia.pl stanowisku czytamy, że ”narzucane rozwiązania są niekorzystne dla całej polskiej gospodarki, a szczególnie dla krajowych firm farmaceutycznych. W przypadku braku możliwości osiągnięcia korzystnego dla naszego kraju kompromisu, Polska powinna - wzorem Włoch i Hiszpanii - wycofać się z tego systemu” (Włochy i Hiszpania wycofały się ze względu na pominięcie ich języków przy wydawaniu patentów unijnych - red.).

PZPPF ubolewa też, że rząd nie przedstawił dotychczas analizy skutków finansowych przyjęcia tych regulacji dla polskiej gospodarki, co uniemożliwia ekspercką dyskusję na ten temat.

Jak informuje PAP, ze względu na brak jednolitego systemu, uzyskanie jednego patentu przez przedsiębiorcę we wszystkich krajach UE kosztuje około 30 tys. euro, podczas gdy w USA uzyskanie jednego patentu to równowartość około 1850 euro. Takie koszty były obciążeniem zwłaszcza dla małych i średnich firm z UE, które często rezygnowały z tego powodu z ochrony patentowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH