Tychy: lekarze wygrali ze szpitalem w sądzie pracy

Jak poinformował na swojej stronie internetowej OZZL, Sąd Pracy w Tychach ogłosił wyrok w pierwszej (z kilkunastu) spraw wniesionych przez lekarzy WSS nr 1 w Tychach przeciwko pracodawcy o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne.

W marcu i kwietniu br. kilkunastu lekarzy szpitala otrzymało wypowiedzenia zmieniające, obniżające ich wynagrodzenie zasadnicze. Zdecydowana większość tych lekarzy, członków Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, złożyła pozwy do Sądu Pracy m.in. o uznanie tych wypowiedzeń za bezskuteczne.

W toku postępowania sądowego przesłuchani byli m.in. dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr1 Andrzej Drybański, ordynator jednego z oddziałów oraz liczni lekarze.

Sąd postanowił:
- przywrócić lekarzy do pracy na dotychczasowych warunkach
- zobowiązać dyrektora szpitala do pokrycia kosztów postępowania sądowego
- zobowiązać dyrektora szpitala do pokrycia kosztów zastępstwa procesowego lekarzy.

Jak czytamy w komunikacie OZZL, w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Sądu Pracy stwierdziła, że trudna sytuacja finansowa nie może usprawiedliwiać dyskryminowania pracowników-lekarzy szpitala, że doszło do licznych naruszeń prawa i że główną przyczyną takiego wyroku jest brak jakichkolwiek kryteriów przy doborze pracowników-lekarzy do wypowiedzenia. Stwierdziła, że pracodawca zobowiązany jest wyrównać lekarzom wszelkie straty wynikłe ze złożonego wypowiedzenia.

Wyrok nie jest prawomocny.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH